Najlepsze metody nauki języków obcych

Najlepsze metody nauki języków obcych

Najlepsze metody nauki języków obcych

Tradycjonaliści uważają, że nic nie zastąpi żmudnego uczenia się na pamięć słówek i formułek. Praktycy twierdzą, że to już przeszłość.

Czytanie nudnych opowiastek, wkuwanie gramatycznych regułek, powtarzanie słówek – takie lekcje języka obcego to już przeszłość. Teraz obcego języka uczy się szybko, atrakcyjnie i bezstresowo.

Oto kilka zasad stosowanych najczęściej, które pomagają uzyskać znakomite efekty: przełamują zahamowania, uczą rozmów w obcym języku bez żmudnego siedzenia nad książkami.

Metoda Helen Doron

Najlepiej uczyć się języka od najmłodszych lat, w przypadku maluchów najlepiej sprawdza się metoda Helen Doron, która uczy bawiąc, a ucząc bawi. Najstarsi uczniowie mają czternaście lat, najmłodsi – rok. Lekcje są pełne ciekawych gier, zabaw, wspólnego śpiewania piosenek.
Mały uczeń przede wszystkim dużo słucha, przez co uczy się rozpoznawać powtarzające się zwroty czytane przez lektora. W domu, podczas odrabiania lekcji, słucha specjalnie przygotowanych kaset, także takich, które spełniają funkcję dobranocek.

nauka języków obcychMetoda Callana

Metoda Callana w większości polega na słuchaniu i odpowiadaniu na pytania, co zmusza do pokonywania zahamowań w mówieniu w obcym języku. To doskonałe rozwiązanie w szczególności dla nastolatków, często mających problem z pokonaniem wstydu towarzyszącego publicznym wystąpieniom. Uczeń słucha, ale również sam się wypowiada – aż czterokrotnie częściej niż przy tradycyjnych technikach nauczania.
Lektor mówi w tempie 200-240 słów na minutę, takie nasycenie obcym językiem zapobiega znużeniu, pomaga utrzymać koncentrację, wyrabia refleks, uniemożliwia tłumaczenie sobie zadawanych pytań na język ojczysty, a co najważniejsze wyrabia odruch szybkiego udzielania odpowiedzi.

Metoda Wilka

Metoda Wilka to uczenie się języka mówionego. Grupa uczniów składa się przeważnie z czterech osób, każda z nich w ciągu 90-minutowych zajęć ma za zadanie powiedzieć 300 zdań, równocześnie wyłapując i od razu poprawiając błędy kolegów. Z 300 wypowiadanych zdań – słuchacze zapamiętują około 60 procent zwrotów. Technika ta ma umożliwić opanowanie języka w ciągu dwóch lat. Tą metodą uczyli się dyrektorzy banków i ministrowie. Jednak, jak w każdej metodzie kładącej nacisk głównie na język mówiony, mniej czasu poświęca się tu gramatyce, co na kolejnych poziomach znajomości języka trzeba samemu nadrobić.

Metoda Berlitza

Celine Dion, John F. Kenndy, Francois Mitterrand, Gerard Depardieu, John Lennon, Nelson Rockefeller… i inni. Co ich łączy? Wszyscy uczyli się „metodą Berlitza”. Jej autor Maximilian Delphinus Berlitz to lingwistyczny „maniak”, który posługiwał się dwunastoma językami. Już ponad 130 lat temu stwierdził, że jedynym sposobem pozwalającym przyswoić sobie język obcy jest porozumiewanie się tylko i wyłącznie nim.
Ta radykalna metoda nosi obecnie nazwę Całkowitego Zanurzenia (Total Immersion). Jej podstawą jest konwersacja tylko w języku obcym. Uczniowie skupiają się na rozmowie, w czasie, gdy lektor zostaje sprowadzony do roli moderatora, który gestami panuje nad sytuacją w grupie. Cały czas uczeń posługuje się nowym językiem w praktyce. Lektorzy towarzyszą uczniowi podczas posiłków i przerw, stwarzają sytuacje, prowokujące rozmowy tak, aby wpoić poznane zwroty i słówka, ale także by nauczyć się nowych. Już po 2-3 tygodniach tak intensywnej nauki kursant zaczyna porozumiewać się w obcym języku.

nauka języków obcychSystem Sita

Metody Wilka i Callana sprawdzają się w przypadku młodzieży, jednak studenci i ludzie starsi, którzy chcą uczyć się bez napięcia i pośpiechu, powinni sięgnąć po inną formę nauki. Sita propaguje bezstresowa i szybką naukę, aktywizującą obie półkule mózgowe, dodatkowo korzystnie wpływającą na zdrowie.
Program wykorzystuje zjawisko biofeedbacku, czyli sprzężenia zwrotnego pomiędzy generowanymi bodźcami słuchowymi i dźwiękowymi a falami alfa naszego mózgu. Biofeedback ułatwia wejście w najkorzystniejszy dla organizmu stan relaksu (stan alfa – pogranicze jawy i snu) równocześnie wyzwalając najwyższe możliwości psychofizyczne. Lekcje obejmują naukę słówek, struktur i gramatyki, kładąc nacisk na umiejętność swobodnego porozumiewania się.

Wszystkie nowoczesne, czasem niekonwencjonalne sposoby nauki, dają nowe możliwości poznawania języków obcych. W każdej z metod jednak najważniejsze są chęci i zaangażowanie ucznia.

Reply