Nałogi – jak z nimi walczyć?

Nałogi

Nałogi – jak z nimi walczyć?

Jeśli jakaś czynność sprawia ci przyjemność, pomaga opanować stres lub złe samopoczucie, możesz się do niej przyzwyczaić. Zaczniesz wtedy wracać do niej w najtrudniejszych okresach życia.

Wiadomo jednak, że niektóre nałogi są szkodliwe.

Wyniki badań wskazują, że niektóre osoby mają genetyczną skłonność do nałogów. Zależy to od proporcji, w jakich pewne substancje są wytwarzane w mózgu. Depresja i lęki mogą być spowodowane zachwianiem równowagi między stężeniem neuroprzekaźników, m.in serotoniny i takich hormonów, jak adrenalina.

Nie mniej ważne od predyspozycji genetycznych są czynniki społeczne i emocjonalne oraz sposób reagowania na bodźce. W walce z nałogiem potrzebna jest determinacja i wytrwałość, a także wsparcie z otoczenia.

Zapobieganie nałogom

Jeśli masz skłonność do ulegania jakiemuś nałogowi, postaraj się zauważyć sygnały zwiastujące, że uzależnienie powraca.

Spróbuj wtedy zareagować na zbliżającą się depresję lub stres inaczej niż dotychczas.

Nie sięgaj po kieliszek, papierosa czy po słodycze. Musisz znaleźć lepszy sposób zaspokajania swoich potrzeb i wyjścia z trudnej sytuacji.

Leczenie nałogów

alkoholizmGrupy wsparcia

Dowiedz się, czy w pobliżu miejsca twojego zamieszkania są organizowane zajęcia grupowe dla ludzi uzależnionych tak jak Ty.

Na przykład znany 12 -stopniowy program zajęć dla anonimowych alkoholików przystosowały do swoich potrzeb grupy o podobnym charakterze, przeznaczone dla ludzi z innymi nałogami.

Joga i medytacja

Wyniki badań wskazują, że ćwiczenia jogi, medytacja i wizualizacja pomagają zwalczyć nałogi i uczą pozytywnego stosunku do własnego zdrowia. Codzienne wykonywanie pozycji jogi, ćwiczeń oddechowych i relaksujących uspokajają, zmniejszają objawy zespołu abstynencyjnego i wzmacniają siłę woli.

Każdy rodzaj aktywności fizycznej sprzyja poprawie nastroju i nasila poczucie własnej wartości. Stanowi zatem cenny oręż w walce z nałogiem.

Masaż w walce z nałogiem

Masowanie własnego ciała pomaga zmniejszyć objawy zespołu abstynencyjnego i napięcie wywołane próbą przeciwstawienia się nałogowi.

  • Usiądź zdecydowanie i ruchami masuj stopy, mieszaniną składająca się z łyżki oleju ze słodkich migdałów i dwóch trzech kropli olejku lawendowego, geraniowego, neroli lub jaśminowego.
  • Używając tej samej mieszaniny olejków, rozmasuj podudzia długimi i powolnymi ruchami skierowanymi od stawów skokowych do kolan.
  • Delikatnie, koniuszkami palców, nałóż krem nawilżający na twarz i szyję.

Co jeść?

Jeśli często nadużywasz alkoholu, staraj się jeść dużo pokarmów, które zawierają beta karoten, magnez, chrom, cynk, witaminy B, C i E. Pokryją one zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminy, składniki mineralne i niezbędne kwasy tłuszczowe i stłumią potrzebę ulegania nałogowi.

  • Uzależnienie alkoholowe i nikotynowe może mieć związek z małym stężeniem glukozy we krwi. Staraj się więc, aby utrzymywało się ono na stałym poziomie.
  • Jedz niewielkie posiłki o określonych porach i mało pokarmów zawierających cukier. Wybieraj potrawy, które zawierają dużo błonnika. Pij dużo płynów – odwodnienie sprzyja uzależnieniom.

Inne terapie

Skontaktuj się z psychoterapeutą, który pomoże ci zrozumieć własne postępowanie i jego motywy. Wskaże też inne sposoby zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Terapia ta może pomóc nawet wówczas, kiedy stres nie jest wyzwalaczem uzależnienia. Skuteczne bywają również: akupunktura, leczenie hipnozą i biosprzężenie.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy nałóg wymyka się spod kontroli.
  • Kiedy Twój nałóg pociąga za sobą zaburzenia fizyczne lub psychiczne.
  • Kiedy nałóg zaczyna niekorzystnie wpływać na Twoje związki z innymi ludźmi.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Zażyłeś za duża dawkę substancji, od której jesteś uzależniony
  • Nałóg naraża na niebezpieczeństwo Ciebie lub innych

One Response

  1. Kasia Ch

Reply