Nie daj się migrenie!

Migrena

Migrena

Migrena jest dolegliwością bardzo nieprzyjemną, dotykającą przede wszystkim kobiety, objawiającą się bardzo różnie w zależności od danej osoby. Często myli się ją ze zwykłym bólem głowy, jednak tylko osoby, które miały z nią kiedykolwiek do czynienia, mogą naprawdę zrozumieć, że sam ból głowy jest tylko jednym z objawów migreny, nie zawsze najgorszym.

Migrena pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania i towarzyszy nam przez całe życie, regularnie albo sporadycznie, w zależności od jakiejś mniej lub bardziej konkretnej sytuacji. Niestety, należy do chorób dziedzicznych, jeżeli więc ktoś w naszej najbliższej rodzinie cierpi na migreny, istnieje spore prawdopodobieństwo, że kiedyś i my staniemy się ich ofiarą…

Przyczyny migreny

Nie ma jednego czynnika, który może wywołać migrenę – istnieje ich wiele, dlatego jeżeli należysz do grupy migrenowców, musisz przeanalizować dokładnie, co w Twoim przypadku może przyczyniać się do ataków. Ból mogą wyzwalać np.:

  • spadek napięcia lub stres, np. w dni wolne od obowiązków;
  • zbyt długi lub za krótki sen;
  • niektóre produkty żywnościowe, m. in. czerwone wino, twarde sery, czekolada, owoce cytrusowe, orzechy, chińskie potrawy, pomidory, tłuste potrawy itp.;
  • drastyczna dieta;
  • zmiany w cyklu hormonalnym,
  • gwałtowne zmiany pogodowe,
  • bodźce zewnętrzne, takie jak migające światło czy silne zapachy.

Poniżej filmik prezentujący, w jaki sposób powstaje migrena:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=7Alki4L6rkI[/tube]

Postępowanie w razie ataku

MigrenaNajłatwiej powstrzymać dolegliwości, zanim atak migreny rozwinie się na dobre. Nie trać więc czasu! Weź tabletkę, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy migreny lub nawet gdy tylko przypuszczasz, że za chwilę może nastąpić atak. Tylko wtedy masz szansę nie dopuścić do rozwinięcia się dolegliwości, nad którymi nie będziesz później w stanie samodzielnie zapanować.

Gdy napad już się rozpocznie, dostępne bez recepty środki przeciwbólowe nie będą w stanie pomóc. Dlatego, jeśli często cierpisz z powodu migreny, miej pod ręką skuteczniejsze preparaty przepisywane na receptę.

Kiedy migrenie towarzyszą wymioty, tabletki będą jednak zawodne. Zaopatrz się więc w przeciwbólowe czopki, na przykład Pyralginum, Ketoprofen czy Imigran lub w tzw. tabletki pod język, takie jak np. Maxalt (w tej formie lek wchłania się szybciej i łatwiej).

Możesz również na pół godziny przed zażyciem właściwej tabletki przeciwbólowej zastosować leki przeciwwymiotne. Gdy już męczą cię torsje, pomoże tylko czopek (na receptę) lub zastrzyk (na zlecenie lekarza). Jeśli atak jest ciężki, a nie masz pod ręką żadnych skutecznych środków, masz prawo wezwać pogotowie albo możesz poprosić kogoś z rodziny o zawiezienie do przychodni lub na ostry dyżur do szpitala (najlepiej tam, gdzie jest oddział neurologiczny). Mieszanka zastrzyku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego ma szansę skrócić twe męki.

Neurolog może zlecić wykonanie zastrzyku stosowanego tylko w wypadku migreny, który nie działa typowo przeciwbólowo, ale wpływa na naczynia krwionośne (ich gwałtowny skurcz, a potem zwiotczenie jest przyczyną migrenowych bólów głowy), np. z ergotaminy lub z mieszanki pyralginy, kofeiny i hydrokortyzonu. W niektórych wypadkach pomaga również zastrzyk z Relanium.

Odpowiedź na pytanie, czym się różni migrena od standardowego bólu głowy, znajdziesz poniżej:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=FMbwnpDMxNQ&feature=relmfu[/tube]

Reply