Niepłodność

Niepłodność

Niepłodność

Niepłodność to ogromny problem, z którym zmaga się dzisiaj wiele par, starających się o dziecko.

Jest ona przyczyną wielu depresji, kryzysów w małżeństwach, na szczęście jednak współczesna medycyna znajduje coraz więcej metod leczenia tego problemu.

Przyczyny niepłodności

Niepłodność może mieć wiele przyczyn, niektóre łatwe, niektóre trudniejsze do wyleczenia. Trzy najczęstsze z nich to:

  • zbyt mała liczba albo nieprawidłowa budowa lub niedostateczna ruchliwość plemników,
  • zaburzenia owulacji spowodowane często tzw. zespołem Steina i Lenenthala, czyli zaburzeniem równowagi hormonalnej, połączonym z torbielowatością jajnika,
  • niedrożność jajowodów, która może być wynikiem stanów zapalnych w obrębie miednicy.

Inne przyczyny to nieprawidłowa budowa macicy, endometrioza i tzw. wrogość śluzu, o którym mówimy wtedy, gdy śluz szyjkowy nie dopuszcza plemników do macicy. Palenie tytoniu, picie alkoholu, kontakt z pestycydami i innymi truciznami oraz przyjmowanie niektórych leków, które mogą zmniejszyć płodność. Płodność kobiet zmniejsza się z wiekiem – im starsza jest kobieta, tym mniejsze ma szanse na zajście w ciążę.

Zapobieganie niepłodności

NiepłodnośćKiedy ogólny stan zdrowia się poprawia, organizm wytwarza zdrowsze plemniki albo komórki jajowe. Poczęcie staje się bardziej prawdopodobne, a płód ma większe szanse prawidłowego rozwoju.

U wielu par, które wydają się bezpłodne, wielokrotnie dochodzi do poczęcia, ale za każdym razem zapłodniona komórka jajowa lub embrion giną. Przyczyną problemów nie jest wówczas bezpłodność, ale wczesne poronienie lub niezagnieżdżenie się zapłodnionego jaja w ścianie macicy.

Jak doprowadzić do udanego poczęcia?

Aby plemniki, komórki jajowe i nienarodzone dziecko miały jak największe szanse prawidłowego rozwoju, zacznij stosować poniższe zalecenia  przynajmniej na sześc miesięcy przed planowanym poczęciem. Mogą je stosować zapobiegawczo pary, które nie miały problemów z płodnością.

Co jeść?

Niepłodność może być związana z brakiem w pożywieniu pewnych substancji, zwłaszcza kwasu foliowego, selenu, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B, a także C i E. Postaraj się jeść jak najwięcej produktów, które zawierają te substancje.

  • Myj, szoruj lub obieraj owoce i warzywa, aby usunąć z nich resztki pestycydów, albo kupuj produkty wyhodowane bez stosowania środków chemicznych.
  • Kofeina może zmniejszyć płodność obu płci. Postaraj się dostarczyć organizmowi nie więcej niż 300 mg dziennie.
  • Badania wykazują, że kobiety, które piją dziennie więcej niż pół filiżanki czarnej lub zielonej herbaty, zwiększają swoje szanse na zajście w ciążę.

Preparaty wspomagające

Organizm nie zawsze może otrzymywać dostateczne ilości wszystkich niezbędnych substancji w pożywieniu, dlatego należy je uzupełniać.

medycyna naturalna

Żelazo może również być potrzebne. Wchodzi ono w skład preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży.

Kobiety, które źle się odżywiają, palą, piją alkohol, mają niedowagę lub kiedyś poroniły, powinny stosować zestaw witamin i minerałów, opracowany z myślą o kobietach ciężarnych.

L-karnityna, substancja przypominająca budową aminokwas, pokrewna witaminom z grupy B , może zwiększyć u mężczyzn liczbę wytwarzanych plemników oraz poprawiać ich ruchliwość

Aby zwiększyć ruchliwość i ilość plemników mężczyźni powinni zażywać żeń-szeń.

Masa ciała

Kobiety i mężczyźni powinni starać się osiągnąć i utrzymywać masę ciała odpowiednią do budowy i wzrostu.

Nadwaga zmniejsza płodność kobiet, między innymi dlatego, że zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu Steina i Leventhala. Nadwaga, która prowadzi do cukrzycy, zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia. Zdecydowana niedowaga może być u kobiet przyczyną nieregularnej owulacji lub jej całkowitego braku. U mężczyzn nadwaga również zmniejsza płodność, ponieważ nadmiar tłuszczu osłabia wytwarzanie plemników.

Alkohol

Alkohol może zmniejszać płodność, uszkadzając plemniki i komórki jajowe. Zwiększa też ryzyko poronienia. Niektórzy specjaliści radzą, by zupełnie zrezygnować z picia alkoholu. Inni uważają, że należy pić mniej, najwyżej pięć jednostek tygodniowo. Kobieta, która stara się zajść w ciążę, nie powinna w ogóle pić alkoholu.

Ćwiczenia

Co najmniej pięć razy w tygodniu mężczyźni i kobiety powinni wykonywać przez pół godziny dziennie średnio intensywne ćwiczenia fizyczne.

  • Ćwiczenia wpływają korzystnie na stan całego organizmu, poza tym poprawiają krążenie krwi w narządach rozrodczych. Słabe krążenie w jajnikach może być przyczyną niepłodności kobiety. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierny wysiłek fizyczny może ograniczać płodność kobiety.

Antykoncepcja

  • Co najmniej na trzy miesiące przed planowaną datą poczęcia przestań stosować środki antykoncepcyjne.

Palenie tytoniu

  • Palenie tytoniu zmniejsza płodność oraz zwiększa ryzyko poronienia. Palenie podczas ciąży może ujemnie wpływać na stan zdrowia.

Jak radzić sobie ze stresem?

Napięcie emocjonalne może być przyczyną braku lub przesunięcia owulacji albo zmniejszenia liczby plemników.

  • Stan zdrowia matki wpływa na rozwijający się płód. Przyszła matka powinna unikać wszelkich zakażeń.
  • Oboje partnerzy powinni unikać osób chorych.
  • Staraj się nie zarazić toksoplazmozą – choroba ta wywołana jest przez pierwotniaka, który może uszkodzić płód.
  • Unikaj ryzyka zakażenia listerią. Bakteria ta może uszkodzić płód. Nie jedz pasztetów, serów pleśniowych ani sera feta.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Jeśli stosując się do powyższych wskazówek, bezskutecznie próbowałaś zajść w ciążę przez rok.

Reply