Niewolnicza praca milionów przez wieki

Niewolnictwo

Niewolnicza praca milionów przez wieki

Czy niewolnictwo to już tylko fakt historyczny, a może ma ono miejsce także dzisiaj? Czym ono jest? Jak naprawdę wyglądała niewolnicza praca milionów ludzi na ziemi? 

Pryzmat historii ukazuje nam niewolnictwo jako nieludzkie traktowanie człowieka. Niewolników uważano raczej za zwierzęta, niż ludzi. Traktowano ich jak przedmioty będące własnością innej osoby, bądź instytucji.

ZAKORZENIONE W STAROŻYTNOŚCI 

Ten obraz kształtował się przez wieki. Starożytni filozofowie niewolników klasyfikowali na najniższej drabinie hierarchii społecznej, jeśli w ogóle ich na niej sytuowali. Bez dwóch zdań, uważali ich jednak za podrzędny gatunek, bez cnoty i praw.

W tamtych czasach w niewolnictwie prym wiodły starożytne Grecja i Rzym. Do niewoli dostawali się jeńcy wojenni, lub przestępcy. Nierzadko rodzice sprzedawali własne dzieci z powodu nędzy w jakiej się znaleźli. Niektórzy z własnej woli oddawali się w niewolę.

Przez wieki w niewolnictwie nie widziano nic zdrożnego. Nawet religie nie negowały tego procederu. Dopiero okres renesansu zmienił nieco Niewolniknastawienie większości myślicieli.

BYĆ NIEWOLNIKIEM 

Niewolnicy pracowali zazwyczaj na plantacjach i w kopalniach. Lepiej traktowani byli pracując jako służba domowa. W niektórych wypadkach mogli dostać się nawet do urzędu. Szczególnie w cesarstwie rzymskim z czasem pojawił się proces wyzwalania niewolników.

HANDEL PRZEZ OCEAN 

Kiedy w średniowieczu niewolnictwo było coraz mniej popularne, przyszły czasy wielkich odkryć geograficznych. Wraz z nimi zależność kolonialna i wynikający z niej handel niewolnikami.

Rzesze Afrykańczyków Europejczycy wymieniali na towary rodzimego pochodzenia. Później tych niewolników sprzedawano do Ameryki, a w zamian otrzymywano produkty na które było zapotrzebowanie.

NiewolnictwoW tamtych latach Europejczycy ubijali więc na czarnoskórych niewolnikach znakomite interesy. Wzbogacali się dzięki nim i trafili na żyzny grunt – bowiem Ameryka potrzebowała siły roboczej i stała się prawdziwym skupiskiem niewolników.

ZMIANA MENTALNOŚCI?

Ci ostatni nie przyglądali się biernie. Nieudane próby buntu lub ucieczek, zakończyły się wreszcie pewnym osiągnięciem. I tak np. niewolnicy w 1793 roku utworzyli własną, niezależną republikę Haiti.

W XIX wieku rozpoczęła się seria ustaw mających zahamować, a nawet wycofać niewolnictwo jako takie. Nie wszędzie było to proste. W USA doszło na tym tle do wojny domowej w latach 1861-1865. Stany podzielone były wówczas na krytyczną wobec niewolnictwa Północ i Południe wykorzystujące czarnych ludzi do poniżającej pracy.

Na południu, nazywanym „Królestwem Bawełny”, nie godząc się na zniesienie niewolnictwa, w pewnym momencie podjęto nawet decyzje o utworzeniu odrębnego związku – Konfederacji. To właśnie ten fakt był bezpośrednio przyczyną wojny domowej. Widać więc do jakiego stopnia proceder ten był zakorzeniony w psychice, mentalności i systemie społecznym pewnych grup ludzi.

Dopiero w 1865 roku udało się ostatecznie znieść niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych. Do 1962 roku dopuszczano je na Półwyspie Arabskim. Dzisiaj jest już raczej ono rzadkością i częściej słyszy się o pojedynczych przypadkach niewoli, niż wymuszanej i niewolniczej pracy milionów.

Reply