Nowa szkoła

szkoła

Nowa szkoła

Nieważne, czy Twoje dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola, gimnazjum czy do liceum. Początek roku szkolnego to zawsze wielkie przeżycie, stres i silne emocje. Jeżeli wybierzesz właściwą strategię możesz zmniejszyć stres związany z rozpoczęciem przedszkola lub szkoły.

 

Przedszkole

Przypominaj dziecku, że przyjdziesz po podwieczorku

Rozstanie z maluszkiem na cały dzień jest jednakowo trudne dla mamy i dla dziecka. Ale musimy pamiętać, że trzylatek z reguły doskonale czuje się w grupie, ze swoimi rówieśnikami, gdyż z nianią lub z babcią zwyczajnie się nudzi. Przygotuj dziecko na to wydarzenie. Czytaj mu bajki, których akcja rozgrywa się w przedszkolu. Gdy idziecie razem na plac zabaw powtarzaj dziecku, że już wkrótce będzie mogło korzystać z różnych atrakcji, huśtawek itp. Możesz też zostać z nim w przedszkolu. W niektórych przez pierwsze dni rodzice mogą być z dzieckiem nawet kilka godzin. Nie martw się tym, że maluch może płakać. Dzieci często płaczą w pierwszych tygodniach chodzenia do przedszkola i jest to zupełnie naturalne. Gdyby jednak taka sytuacja trwała dłużej, dziecko jest niespokojne, histeryzuje, prawdopodobnie będziesz musiała zabrać je na kilka tygodni do domu i rozważyć zatrudnienie niani.

szkołaPodstawówka

Ciesz się wspólnie z dzieckiem

Większość dzieci nie może się doczekać pójścia do szkoły. Podtrzymuj nastrój radosnego oczekiwania. Opowiadaj mu o swoich przygodach z podstawówki, idźcie razem na zakupy, by wybrać tornister, piórnik, zeszyty i inne akcesoria. Pod żadnym pozorem nie strasz dziecka szkołą i nie mów: w szkole wreszcie nauczą cię dyscypliny. Wybierz się z dzieckiem do szkoły przed rozpoczęciem roku. Pokaż mu wejście do budynku, okna sali gimnastycznej, boisko. Na rozpoczęcie roku idźcie razem, najlepiej całą rodziną, nawet jeśli wymaga to wzięcia urlopu. Dzięki temu, poczuje, że jest to jego wielki dzień. Jeśli dziecko jest na coś uczulone, pisze lewą ręką lub ma jakieś problemy poinformuj nauczyciela. Najlepiej zapisz wszystko na kartce i daj wychowawcy od razu po rozpoczęciu roku. Pozwoli to uniknąć dziecku niepotrzebnych stresów i krępujących pytań.

szkołaGimnazjum

Uszanuj decyzję dziecka

Zwykle jest to czas dużo trudniejszy dla rodziców niż dla dzieci. Dopiero teraz uświadamiasz sobie, że słodki maluch wyrósł na nastolatka i nie potrzebuje już prowadzenia za rączkę, bo świetnie radzi sobie sam. Czasami może to być naprawdę szokujące doświadczenie. Nie decyduj sama, czy odprowadzisz dziecko do szkoły. Ale nie mów też „jesteś już duży i spokojnie możesz iść sam”. Najlepiej zapytaj dziecko, czy chce, abyś poszła z nim i uszanuj jego decyzję. Część gimnazjów działa przy podstawówkach, inne przy liceach. Idąc do gimnazjum przy swojej podstawówce, z dawnymi kolegami z klasy, Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie zbyt zestresowane, bo jest to miejsce mu znajome. Z kolei szkoła przy liceum oznacza dla niego wielkie zmiany. Jest to czas na poważną rozmowę z dzieckiem na temat narkotyków i innych używek. Powiedz jasno, że wszyscy, którzy przynoszą do szkoły marihuanę albo inne narkotyki i namawiają uczniów do spróbowania, powinni być zatrzymani przez policję. Opowiedz o tym, czym grozi połknięcie jednej małej tabletki podsuniętej przez kogoś, kto obiecuje, że „po tym łatwiej będzie ci się uczyć”.

Liceum

liceumPorozmawiaj o fali i o odpowiedzialności

W tej szkole młodych ludzi traktuje się jak dorosłych. Uświadom dziecku, że oznacza to, nie tylko przywileje, ale przede wszystkim dużą odpowiedzialność. Rozpoczęcie roku to dobry dzień, żeby porozmawiać o przyszłości. Leniom warto przypomnieć, że wyniki z liceum mogą zaważyć na całym życiu, np. zadecydują o tym czy dostaną się na studia. Dziecku bardzo przejętemu powiedz, że szkoła to nie tylko nauka, ale też czas zabawy, zawierania przyjaźni na całe życie, zdobywania doświadczeń i uczenia się funkcjonowania w grupie. Poproś, by nastolatek mówił Ci o każdym przypadku przemocy. W liceach nasila się od lat zjawisko „fali”, czyli gnębienia pierwszoklasistów. Powiedz dziecku, że jesteś po to, by mu pomóc, i że nie pozwolisz, by ktoś je skrzywdził. W tym czasie warto również wspomnieć dziecku o antykoncepcji. Musimy wiedzieć, że nastolatek dorasta, przeżywa pierwsze miłości, które niestety często kończą się niechcianą ciążą i ogromnym rozczarowaniem. Warto porozmawiać z dzieckiem, że kontakty intymne powinny iść w parze z miłością i odpowiedzialnością, a przypadkowe przygody mogą zakończyć się ciążą lub zakażeniem wirusem hiv.

Reply