Nowy urlop macierzyński 2013

urlop macierzyński

Nowy urlop macierzyński 2013

Czasy się zmieniły. Kobiety teraz, jeśli chcą, mogą zostać z dzieckiem w domu i do roku po porodzie pobierać zasiłek macierzyński. Jak działa nowy urlop macierzyński, którym kobietom się należy? O tym opowiemy dzisiaj.

Pracujące matki, których dzieci przyszły na świat się po 17 marca tego roku, mogą się nimi zajmować dłużej bez większych obaw o finanse rodziny.

Jak długo trwa urlop macierzyński?

Po urodzeniu dziecka matka ma prawo do 20 tygodni płatnego urlopu. Od tego roku może również skorzystać z kolejnych czterech tygodni, jest to tzw. dodatkowy urlop macierzyński. Niestety, nie dostanie się go automatycznie, młoda mama musi się zgłosić do przełożonego z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca ma obowiązek go przyjąć i udzielić urlopu. Ten dodatkowy czas przysługuje mamie albo ojcu dziecka, a od przyszłego roku urlop dodatkowy będzie dłuższy o dwa tygodnie. 

Nowość w urlopie macierzyńskim

Dodatkowe 28 tygodni płatnego urlopu może wykorzystać jeden bądź drugi rodzic. Mogą się oni również podzielić tym urlopem. Matka ma prawo zostać w domu np. przez 16 tygodni po urlopie macierzyńskim, po czym wrócić do pracy, a przez kolejne trzy miesiące maluchem może zająć się ojciec. Urlop ten można podzielić na dwie lub trzy części. Każda z nich musi trwać co najmniej osiem tygodni.

Jak starać się o przedłużenie urlopu

Nie później jak 14 dni po porodzie należy złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński w pełnym wymiarze godzin (czyli 24 tygodnie), a bezpośrednio po takim urlopie – o urlop rodzicielski. Jeśli kobieta zdecyduje się później na to, by skorzystać z urlopu rodzicielskiego, może wystąpić o jego udzielenie z osobnym wnioskiem nawet w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Trzeba jednak pamiętać, by powiadomić pracodawcę o tym zamiarze najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.

Pensja w czasie urlopu macierzyńskiego

W czasie urlopu macierzyńskiego (tego podstawowego, jak i dodatkowego) pobierany jest zasiłek w wysokości 100% średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy. Podczas urlopu rodzicielskiego to 60% tej kwoty. Kto z góry podejmie decyzję o wykorzystaniu obydwu urlopów, będzie przez 52 tygodnie otrzymywać zasiłek równy 80% średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.

2 komentarze

  1. Ala
    • Agata

Reply