Ochrona roślin: Skutecznie, ale bez chemii

warzywa

Ochrona roślin: Skutecznie, ale bez chemii

Rezygnacja z chemicznych środków ochrony roślin, pestycydów w ogrodzie wcale nie musi oznaczać wzrostu wydatków ani pracy.

Naturalne środki rozwiązują bowiem większość problemów hodowlanych.

Na czym to polega?

Jeże przepadają za ślimakami, biedronki lubią mszyce (potrafią one zjeść dziennie około 150 sztuk!), a przysmakiem ptaków są gąsienice przeróżnych owadów. Jeżeli uda nam się stworzyć takie warunki, by te pożyteczne gatunki zwierząt zamieszkały  w naszym ogrodzie, będziemy mieć znacznie mniej pracy przy pielęgnacji roślin. Zwierzątka te będą przebywały u nas tak  długo, dopóki starczy im ulubionego pożywienia: gdy z naszego ogródka znikną mszyce, w ślad za nimi odlecą biedronki.

Larwa biedronki prawie w niczym nie przypomina dorosłego owada (imago), ale również i ona jest pożyteczna: zanim się przeobrazi, potrafi zjeść około 800 mszyc. Trzeba pamiętać, że nawet silne mrozy nie zagrażają jajeczkom mszycy. Należy usunąć je z gałęzi mocnym strumieniem wody lub specjalnym, nietoksycznym preparatem.

Bardzo ważne jest obranie odpowiedniego miejsca dla roślin. Tak na przykład dalie posadzone w miejscu suchym, nasłonecznionym lub róże przy ścianie domu są dużo bardziej podatne na plagę mszyc, a zbyt gęsto rosnące truskawki zazwyczaj atakuje szara pleśń.

Obowiązuje jedna ogólna zasada: wszystko, co wzmocni rośliny, uodporni je na szkodniki. Korzystne są więc wszelkie zabiegi spulchniające, użyźniające glebę (między innymi regularne stosowanie tak zwanej roślinnej gnojówki).

Pożyteczne ziółka

W ochronie przed szkodnikami pomagają nie tylko zwierzęta, ale też niektóre zioła. Cząber ogrodowy skutecznie odstraszy mszycę trzmielinową, koper ogrodowy działa na mszyce i bielinki. Świetnym sposobem na ślimaki jest pipeprzyca siewna,  lawenda pomaga na mszyce i mrówki. Szałwia ogrodowa ogranicza działalność połyśnicy marchwianki, ślimaków, a nasturcja skutkuje na mrówki i ślimaki. Inne pożyteczne rośliny to mięta, tymianek czy gorczyca jasna.

Warzywa bez ślimaków

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że młodą sałatę i inne warzywa lubią zarówno ludzie jak i ślimaki. Aby pozbyć się niechcianych szkodników, rośliny sadźmy pojedynczo w plastikowych kubeczkach na przykład po jogurcie (odcinamy denka), które będą swego rodzaju „ogrodzeniem”.

Reply