Ogród zimowy – tanie źródło energii, komfort, ekologia

ogród zimowy

Ogród zimowy – tanie źródło energii, komfort, ekologia

Ogród zimowy jest to jeden z elementów architektury ekologicznej. Jest idealnym sposobem na efektowne powiększenie powierzchni użytkowej, zapewnia równocześnie komfort i pomaga w ogrzaniu domu. Umiejętnie zaprojektowany może poprawić, unowocześnić i urozmaicić bryłę budynku.

Dlaczego warto zainwestować w ogród zimowy?

Jeżeli chcemy posiadać dom energooszczędny i zredukować koszty ogrzewania do 30-40% pierwotnej sumy, to jest to rozwiązanie idealne dla nas. Ogród zimowy nie wymaga użycia żadnego źródła energii poza darmową energią słoneczną, dlatego jest przyjazny dla środowiska. Jedyną barierą i powodem, dla którego ludzie nie decydują się na zastosowanie tej technologii, są niestety duże koszty budowy takiego ogrodu, związane z ceną zastosowanych materiałów.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Decyzja o postawieniu na naszej posesji ogrodu zimowego nie wpływa na wygląd bryły budynku, do którego jest on dobudowany, ponieważ nie narzuca sposobu i technologii kształtowania konstrukcji. Może powstać w sąsiedztwie domu murowanego, drewnianego, szkieletowego itd.

Sam ogród możemy zakupić jako element gotowy, który odnajdziemy w katalogu producenta i dopasujemy do naszego domu. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, żeby nie stworzyć obiektu karykaturalnego, składającego się z dwóch całkowicie niepasujących do siebie formą części. W Niemczech natomiast popularne jest zamawianie projektu ogrodu u architekta, który stara się dopasować ogród zimowy do naszego budynku, tworząc estetyczna bryłę.

Najważniejszą częścią ogrodu zimowego jest oszklenie. Liczy się w nim rodzaj i kategoria materiału. Szyby pokrywane są powłoką nisko emisyjną, czyli folią zatrzymującą promieniowanie wewnątrz pomieszczenia. Ściany budowane są ze szkła hartowanego dwu- albo trzywarstwowego, lub szkła klejonego o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Szkło klejone ma też dodatkowe zalety – służy bowiem bezpieczeństwu. Dzięki swojej strukturze w wyniku uszkodzeń mechanicznych – podobnie jak szyba samochodowa – rozpada się na drobne elementy, nie raniąc ludzi znajdujących się w pobliżu.

Budynek, przy którym budujemy ogród zimowy, powinien posiadać grube ściany zatrzymujące ciepło wewnątrz pomieszczeń. Fakt, że ściany są ciągle nagrzewane, sprawia, że współczynnik przenikania ciepła U staje się niższy.

Warto zwrócić tu też uwagę na właściwości żelbetu. Materiał ten nagrzewa się stosunkowo łatwo, gromadzi ciepło i oddaje je do otoczenia przez długi czas, czyli wolno się oziębia. Takie rozwiązanie sprzyja utrzymaniu pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Specjalną odmianą ściany żelbetowej jest ściana transparentna pokryta dodatkowo czarną folia absorbującą więcej ciepła.

Jak to działa?

Ciepło gromadzone na powierzchni ogrodu zimowego w większych budynkach rozprowadzane jest za pomocą specjalnych podwieszanych kanałów, w domkach jednorodzinnych wystarcza naturalna cyrkulacja. Otwieramy wtedy drzwi do wszystkich pomieszczeń i czekamy, aż powietrze przemiesza się w sposób naturalny. W zimie można delikatnie wspomóc ten proces urządzeniami mechanicznymi. Dobrym rozwiązaniem przy dużych powierzchniach jest rekuperator lub pompa ciepła.

W zimie jest to technologia niezaprzeczalnie przydatna, ale w lecie może dochodzić do przegrzania i znacznego spadku komfortu użytkowania. Dlatego w tym okresie zaleca się stosowanie specjalnych rolet ograniczających dostęp światła .

Jeżeli chodzi o dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza, stosuje się wentylację naturalną, wymuszoną – mechaniczną, klimatyzację czy też okna połaciowe.

Kształtowanie bryły ogrodu zimowego

Konstrukcja ogrodu zimowego budowana jest ze stali, stopów aluminium lub drewna klejonego. Wcześniej łączono drewno ze stalą, ale tego typu rozwiązania pozwalały na tworzenie jedynie prostych i niewyszukanych brył.

Aluminium jako materiał konstrukcyjny posiada szereg zalet. Jest lekkie i bardzo wytrzymałe oraz zapewnia dowolność w kształtowaniu nietypowych połaci dachowych. Ponadto nie ulega wpływom warunków atmosferycznych, a co za tym idzie – jest odporne na korozję.

W słoneczny zimowy dzień do ogrzania domu jednorodzinnego może wystarczyć ogród zimowy wspomagany jedynie kominkiem. Aby spełniał on swoje zadanie, potrzebne jest jednak światło słoneczne. W przypadku pochmurnej pogody musimy postawić na inny rodzaj ogrzewania. Należy jednak zauważyć w tym momencie, że ogród zimowy może nie zawsze ociepla, ale nigdy nie oziębia domu.

Różne zastosowania

Omawiana technologia jest również dobrym rozwiązaniem na przekrycie basenu przydomowego. Jeżeli jest on wykonany z betonu i połączony z dodatkową technologią, to może ogrzać nawet znajdujący się obok budynek.

Największą i niezaprzeczalną zaletą ogrodów zimowych jest skuteczne docieplenie budynku. Standard życia zostaje podniesiony przez powiększenie powierzchni użytkowej domu i stworzenie przyjemnej atmosfery wewnętrznego ogrodu. Obudowane balkony i tarasy przestają być wtedy miejscem przedostawania się chłodnego powietrza do pomieszczeń. Ogrody znacznie uatrakcyjniają bryłę budynku i cieszą szczególnie zimą, gdy nie możemy wyjść na zewnątrz i odpocząć blisko natury.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=cECjjbC0dnM[/tube]

Reply