Pieniądze pod ochroną

pieniądze pod ochroną

Pieniądze pod ochroną

Po aferze z Amber Gold na czele na pewno każdy z nas będzie bardziej uważał na to, gdzie inwestuje swoje oszczędności. Choć nigdy nie mamy pewności, czy nasze pieniądze są bezpieczne, to jednak są instytucje, którym warto zaufać.

Dzisiaj mamy dla Ciebie garść informacji na ten temat.

Banki

Wpłacając pieniądze czy lokując oszczędności w banku, z góry mamy zapewnioną ochronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). To właśnie stamtąd w razie problemów bank wypłaca ewentualne rekompensaty. Ochroną objęte są środki we wszystkich walutach, a Fundusz może zwrócić pieniądze już w przeciągu 20 dni roboczych od ogłoszenia upadłości. Co należy wiedzieć? Ochrona BFG obejmuje nawet banki spółdzielcze, natomiast klienci lokujący swoje oszczędności na kontach Spółdzielczo-Oszczędnościowych Kas Kredytowych nie mają co liczyć na współpracę z BFG.

Nietypowa ochrona

Lokaty, które nie są ujęte ochroną przez BFG, można zabezpieczyć w inny sposób. Przykładem mogą być tzw. polisolokaty. To produkty, które są nam wypłacane dopiero wtedy, gdy upłynie okres ubezpieczenia, czyli jeśli dożyjemy do końca okresu tego specyficznego ubezpieczenia.

Fundusze inwestycyjne (FI) chronione są na innych zasadach. W przypadku problemów środki zgromadzone przez klienta cały czas znajdują się na osobnym, specjalnym rachunku prowadzonym przez bank. Nie wchodzą one w skład majątku FI, i nawet jeśli ogłosi on upadłość, pieniądze nie przepadną.

W przypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych obowiązują podobne zasady, jak w przypadku FI. Pieniądze odkładane na starość nie wchodzą w skład Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego (PTE) zarządzającego OFE. W razie upadłości PTE środki zgromadzone przez oszczędzającego będą bezpieczne i zostaną przeniesione do innego funduszu.

Uważać natomiast należy na tzw. parabanki i paragwarancje. W przypadku tych instytucji, w razie problemów, powierzone pieniądze przepadną, a my nie odzyskamy ani grosza.

Reply