Pisanie książek – jak zacząć?

Pisanie książek

Pisanie książek – jak zacząć?

Najpierw pojawia się pierwsza przeczytana książka, nad którą spędziło się wiele samotnych wieczorów. Później kolejna i następna. Pochłaniamy książki jak opętani, nie ma dnia, a często i nocy, byśmy nie mieli ochoty zgłębić się w lekturze którejś z ciekawych pozycji na naszej półce.

Gdy wydaje nam się, że przeczytaliśmy już wszystko na każdy temat, w księgarniach pojawiają się wciąż nowe, interesujące pozycje. Gdzieś w głowie rodzą się tysiące fantazji, myśli o tym, jak wyglądałaby nasza własna książka, gdybyśmy mieli okazję ja wydać. Tak właśnie rodzą się prawdziwi pisarze.

Od czego zacząć pisanie?

Przede wszystkim, aby pisać dobre książki, należy mieć jakiś schemat, koncepcję na fabułę, zarys głównych postaci, przygody, jakie im się przytrafią. Być może przyszła nam do głowy ciekawa forma narracji lub wyjątkowy bohater? A może tkwi nam w głowie niebanalna intryga, którą aż chciałoby się osadzić w jakichś mrocznych klimatach kryminalnej książki. Najważniejsze to mieć jakiś zarys.

Później wystarczy usiąść do komputera i powoli, systematycznie spisywać wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Najlepiej korzystać z przypływu weny – gdy piszemy przez kilka godzin, raczej nie myślmy sobie „Ok, mam główny zarys, trochę się dziś napracowałem, więc resztę dokończę jutro”.

Może się bowiem okazać, że jeszcze przez długie tygodnie nie zasiądziemy do swojej książki, gdyż weny nie będzie… Dlatego, jeśli mamy siłę i chęć do pisania, to piszmy, choćby miała nas przy tym zastać ciemna noc. Gdy będziemy mieć już znaczną część swojej powieści, łatwiej nam będzie kontynuować akcję i rozwijać ją. Najważniejsze jest to, by pisać nieprzerwanie, nie zajmować się sprawdzaniem detali, poprawianiem błędów stylistycznych. Na to przyjdzie czas później, gdy już skończymy pisać.

Dlaczego mamy tak postępować, nawet jeżeli lubimy porządek i chcemy, aby wszystko, co wychodzi spod naszej ręki, od razu miało ostateczny kształt? Dlatego, że w pisarstwie to się nie sprawdza. Ewentualne poprawki i tak będą koniecznie, i będziemy ich dokonywać samodzielnie albo zlecimy to konkretnemu korektorowi. A gdy sami co kilka zdań będziemy wracać do tych napisanych poprzednio i zastanawiać się, jak je upiększyć – pisanie straci swój urok, będziemy się posuwał w swojej pracy bardzo powoli.

Dlaczego pisarstwo wciąga?

Przede wszystkim dzięki pisaniu mamy możliwość wykreowania własnego świata, takiego, jaki sobie wymarzymy. Musimy go opisać, używając najwłaściwszych znanych nam słów i środków stylistycznych, by potencjalny odbiorca mógł czuć to samo, co my, gdy pisaliśmy dane fragmenty. Możemy stworzyć bohatera, który będzie wyglądał dokładnie jak ten w naszej fantazji. Możemy nadać mu określone przez siebie cechy i osadzić go we własnej rzeczywistości. Chyba każdy z nas ma od czasu do czasu pragnienie stworzenia czegoś własnego i pisarstwo właśnie na to pozwala.

Poza tym, pisanie pozwala wzbogacić swój warsztat, zgłębiać się w kwestie, których dotychczas się nie znało, spędzać swój wolny czas konstruktywnie. Jeśli książka Ci się uda, możesz tez na niej zarobić, zabawić się w biznesmena, a być może odnaleźć swoje prawdziwe powołanie i sposób na życie – kto wie?

Reply