Po co zawodnikom psycholog?

Po co zawodnikom psycholog?

Po co zawodnikom psycholog?

Często podziwiamy zawodników uprawiających sport wyczynowy. W Polsce byliśmy świadkami wielkich sukcesów drużyny siatkarzy, piłkarzy ręcznych,  a także indywidualnych, między innymi sukcesu Roberta Korzeniowskiego, Adama Małysza, Justyny Kowalczyk i wielu innych.

Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę jak wielkie znaczenie w osiąganiu sukcesów odgrywa umysł zawodnika.

Kto jest silny fizycznie, ten jest silny psychicznie”, powiedział kiedyś Łukasz Kadziewicz, siatkarz reprezentacji Polski. Ale czy na pewno?  Ileż to razy byliśmy świadkami porażki wspaniałych sportowców, którzy nie poradzili sobie z presją i oczekiwaniami. Okazuje się, że bardzo istotna w osiąganiu wyników jest psychika zawodnika. Często muszą oni korzystać z porady psychologa. Zwykle nie są to regularne sesje. Dopiero gdy dzieje się coś złego, myślą o zatrudnieniu terapeuty. Psychologowie w dzisiejszym sporcie są trenerami mentalnymi. Ich zadaniem jest optymalizacja wyniku sportowego. Psycholog jest często członkiem sztabu szkoleniowego, tak jak masażyści, fizjoterapeuci itp.

Co składa się na odporność psychiczną? U sportowców są to cztery cechy elementy: pragnienie zwycięstwa, samodyscyplina, wiara w siebie i cierpliwość. Jeśli chcesz sprawdzić, czy posiadasz wyżej wymienione cechy, odpowiedz sobie na kilka pytań:

Pragnienie zwycięstwa

  • Czy jesteś gotowy na to, by trenować w każdych warunkach, niezależnie od pogody i temperatury?
  • Czy potrafisz sam, bez pomocy innych, ukończyć bardzo ciężką sesję treningową?

Dyscyplina

  • Czy potrafisz realizować postawione sobie cele?
  • Czy jesteś gotowy poświęcić każdą wolną chwilę na trening, nawet kosztem rodziny czy przyjaciół?

Wiara w siebie

  • Czy na starcie jesteś pewien, że uda Ci się osiągnąć sukces?
  • Czy mimo przeciwności wierzysz, że uda Ci się zwyciężyć, czy masz wątpliwości?

Cierpliwość

  • Czy kiedy nie uda Ci się osiągnąć celu, jesteś gotowy dalej trenować?
  • Czy gdybyś miał poświecić kolejne lata, chciałbyś nadal to robić?

Okazuje się, że niezwykle ważną cechą sportowca jest także wytrwałość. Nic nie jest w stanie jej zastąpić. Nawet najbardziej utalentowani nie osiągną sukcesu, jeśli nie posiadają tej cechy. Tylko dzięki wytrwałości i determinacji można osiągnąć sukces.  Sport wymaga wielu wyrzeczeń i talent musi być podparty silną psychiką.

Na przykładzie sportów zespołowych można dostrzec, jak ważną rolę odgrywa w ich przygotowaniu mentalnym psycholog. Buduje on nie tylko więź między zespołem, scala go, ale także pomaga zawodnikom w budowaniu poczucia własnej wartości. Jest to ważne, gdy sportowcy znajdują się w sytuacji, kiedy jedna akcja może zaważyć o wyniku spotkania.

Można to doskonale zobrazować na przykładzie siatkówki. Gdy drużynę dzieli punkt od przegranej, a ma po swojej stronie zagrywkę, wszystko leży w rękach zawodnika w polu serwisowym, od tego, co dzieje się w danym momencie w jego głowie. Jeśli jest pewny siebie, zaryzykuje mocnym serwisem, jeśli nie czuje się dobrze, zaserwuje bardzo prosto bądź popsuje zagrywkę. W takich momentach ważą się losy całego meczu, który może decydować o triumfie bądź porażce. Na takie właśnie momenty przygotowuje zespół psycholog.

Reply