Pożyczka społecznościowa krok po kroku

Pożyczki społecznościowe

Pożyczka społecznościowa

O kredyt jest coraz trudniej, wobec czego rosnącą popularnością cieszą się ostatnio pożyczki w instytucjach parabankowych oraz pożyczki społecznościowe. Potencjalnych pożyczkobiorców powinny szczególnie zainteresować te ostatnie, bo pożyczki społecznościowe są równie wygodne jak popularne „chwilówki”, a ponadto zdecydowanie tańsze.

Na początek słowo wstępu. Pożyczki społecznościowe (social-lending) to nowy rodzaj pożyczek, który pojawił się w Polsce kilka lat temu. Idea tego typu pożyczek jest bardzo prosta – wielu „inwestorów” składa się na jedną pożyczkę, wpłacając drobne sumy. Wszystko odbywa się przez internet, a konkretnie przez portale pożyczek społecznościowych, które pośredniczą w całej transakcji.

Idea pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe to bardzo tania forma kredytowania. Ich oprocentowanie nie przekracza 24% w skali roku (zazwyczaj jest zdecydowanie niższe), a pożyczkobiorca nie ponosi praktycznie żadnych dodatkowych opłat. Pod względem kosztów social-lending jest zatem bliżej do kredytów gotówkowych w najlepszych bankach niż do tzw. „szybkich pożyczek” z parabanków. Nic tylko brać.

Problem w tym, że – choć o pożyczkach społecznościowych mówi się coraz więcej – wiele osób nie ma pojęcia gdzie i w jaki sposób można taką otrzymać. Dla nich właśnie przedstawiamy całą procedurę otrzymania pożyczki społecznościowej na portalu Kokos.pl – największym polskim portalu social-lending. Jak zatem wziąć pożyczkę społecznościową?

Krok 1: Rejestracja

Pierwszym krokiem do otrzymania pożyczki społecznościowej jest rejestracja w serwisie Kokos.pl. Proces rejestracji trwa dosłownie 2 minuty i nikomu nie powinien sprawić najmniejszych problemów.

Krok 2: Weryfikacja

Pożyczki społecznościoweKolejną  – niezwykle istotną – rzeczą jest przeprowadzenie weryfikacji, które potwierdzą naszą zdolność do spłaty zobowiązań. Kokos.pl wymaga od nas przynajmniej 5 weryfikacji (zaznaczone kolorem żółtym). Nie oznacza to jednak, że mamy się ograniczać tylko do nich. Wręcz przeciwnie – przeprowadzenie dodatkowych weryfikacji zwiększy zaufanie inwestorów do naszej osoby oraz obniży prowizję pobieraną przez pośrednika. Szczególnie ważne (z punktu widzenia inwestorów) jest weryfikacja zatrudnienia oraz weryfikacja finansowa.

Proces weryfikacji kosztuje. W sumie, za wszystkie, możemy zapłacić nawet 63 złote. To sporo, ale jest to jedyny dodatkowy koszt, związany z pożyczkami społecznościowymi.

Każda weryfikacja wygląda inaczej. Przykładowo weryfikacja adresu zamieszkania polega na wpisaniu kodu, otrzymanego na ten adres tradycyjną pocztą, zaś weryfikacja zatrudnienia wiąże się z telefonem do naszego pracodawcy. Dokładne informacje co do tego, jak wygląda dana weryfikacja znajdują się zaraz przy niej (wystarczy kliknąć „?”).

Krok 3: Aukcja

Po przeprowadzenie weryfikacji możemy wystawić aukcję z naszą pożyczką. Przypomina to nieco zakładanie aukcji na Allegro. W przypadku pożyczek społecznościowych sami ustalamy kwotę pożyczki, preferowany okres spłaty, oprocentowanie oraz cel pożyczki.

Ważne jednak, aby pamiętać, że pożyczka aukcja zakończy się sukcesem tylko wówczas, gdy inwestorzy będą zainteresowani naszą ofertą. Pożyczka na 2 czy 3 procent nigdy nie dojdzie do skutku. Oprocentowanie powinno więc być na tyle wysokie, by ktoś chciał pożyczyć nam pieniądze.

Podczas trwania aukcji będą pod nią pojawiać się pytania potencjalnych inwestorów, na które warto systematycznie odpowiadać. Mogą także pojawić się prośby o wysłanie dokumentów na wskazany adres mailowy, które również należy wysłać. Wszystko to zwiększa nasze szanse otrzymania pożyczki.

Krok: 4: Wypłata środków i spłata pożyczki

Gdy uzbieranych zostanie przynajmniej 50% środków, które chcemy pożyczyć, aukcja zakończy się sukcesem. Zostanie nam przysłana umowa pożyczki, a w ciągu kilku dni pieniądze zostaną przelane na nasze konto bankowe.

Od tego momentu musimy jedynie pamiętać o regularnej spłacie pożyczki. Robimy to poprzez zakładkę „Moje konto”. Pożyczkę można spłacić wcześniej, co sprawi, że w przyszłości zwiększymy swoje szanse na otrzymanie kolejnych.

Reply