Praca przed komputerem a problemy ze wzrokiem

Praca przed komputerem a problemy ze wzrokiem

Praca przed komputerem a problemy ze wzrokiem

Oczy człowieka to jeden z tych narządów, które ewolucyjnie nie nadążają za zmianami w środowisku życia człowieka. Źle wpływają na nie takie czynniki, jak chociażby klimatyzacja, ogrzewanie, ekran telewizora czy monitory komputerów nic więc dziwnego, że do gabinetów okulistycznych każdego dnia przychodzą tłumy ludzi.

Są wśród nich nie tylko osoby starsze, ale zwiększa się także grupa młodych ludzi. Ci ostatni przychodzą z wadami wzroku, ale także coraz częściej cierpią także na zespół suchego oka, czyli CVS, który do tej pory uznawany był za chorobę przede wszystkim osób starszych, kobiet w okresie menopauzy czy osób przyjmujących niektóre leki. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z trybu życia, jaki prowadzą młodzi ludzie – spędzają oni bowiem przy komputerze wiele godzin i przez wiele godzin wpatrują się w monitorem.

Syndrom suchego oka

Praca przed komputerem a problemy ze wzrokiemGdy pracujemy przed komputerem, nasze oczy są cały czas szeroko otwarte, niejednokrotnie nawet szerzej niż podczas czytania książki. Rzadziej też mrugają. Jest to o tyle niekorzystne, że mruganie powoduje zwilżanie powierzchni oka, oczyszczanie go z kurzu i zarazków. To czynność mimowolna, sterowana przez nasz mózg, występująca średnio 1-2 razy na 10 sekund. Podczas pracy przy komputerze nasz wzrok jest przenoszony z monitora na klawiaturę i z powrotem, nie ruszamy równocześnie wtedy głową. Wykonujemy niewielkie ruchy powiekami, jednak nie są to pełne mrugnięcia. Niestety, nasz mózg często odbiera je właśnie jako mrugnięcia, dlatego nie wysyła nam już kolejnego sygnału.

Konsekwencje są niestety poważne. Powieka nie rozprowadza po powierzchni oka wystarczającej ilości łez, w rezultacie oko wysycha, zaczyna szczypać, pojawia się odczucie piasku pod powiekami. Do podobnych objawów prowadzi przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w miejscach z centralnym ogrzewaniem.

Problemy z akomodacją

Syndrom suchego oka to nie jedyne zagrożenie związane z pracą przy komputerze. Pracując przed monitorem, z reguły siedzimy w niewielkiej odległości od monitora, tym samym nasz wzrok jest ciągle skupiony na niedużej odległości. W efekcie mięsień rzęskowy jest stale skurczony. Po pewnym czasie z trudem się już rozkurcza, a to powoduje problemy z akomodacją, czyli przystosowaniem wzroku do zmieniającej się odległości obserwowanych obiektów.

Profilaktyka problemów ze wzrokiem wynikających z pracy przed komputerem

Aby uchronić się przed tymi niebezpieczeństwami, należy przestrzegać kilku zasad.

  1. Używajmy „sztucznych łez” – kropli, które zapewnią odpowiednie nawilżenie.
  2. Róbmy częste przerwy, nie zamykajmy na dłużej oczu, odrywajmy wzrok od monitora, patrzmy w dal, potem skupiajmy wzrok na bliskim przedmiocie , koniecznie parę razy. Takie zachowanie pozwoli na rozluźnienie mięśni oka.
  3. Dbajmy o właściwe miejsce pracy. Monitor powinien być ustawiony tak, żeby jego środek znajdował się około 10-20 cm poniżej oczu. Nie powinien stać na tle okna, a wyregulować go trzeba tak, by tekst był czytelny z odległości 50-70 cm. Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie – najkorzystniejsze dla oczu jest mieszane, górne i punktowe.
  4. W przypadku pomieszczeń z wentylatorem uważajmy, by strugi powietrza nie leciały w kierunku oczu. Nawilżajmy też powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych.
  5. Relaksujące na wzrok wpływa kolor zielony, zadbajmy więc o to, aby w otoczeniu, w którym pracujemy, było zielonych roślin.
  6. Dobrze robi również częste wietrzenie pomieszczeń, szczególnie gdy są zadymione, bo dym tytoniowy działa na oczy drażniąco.

Reply