Rynek pracy dla niedoświadczonych młodych ludzi

Rynek pracy dla niedoświadczonych młodych ludzi

Rynek pracy dla niedoświadczonych młodych ludzi

Młodzi ludzie często szukają swojego pierwszego zatrudnienia, które będzie dla nich możliwością zarobienia pieniędzy, wspomożenia rodziców finansowo, odciążenia ich z wydatków studenckich. Często też podejmują się jakiejkolwiek pierwszej posady, by tylko zdobyć doświadczenie, móc później wpisać w swoje CV cokolwiek w rubryce „doświadczenie zawodowe”.

Niestety, obecna sytuacja na rynku w Polsce jest na tyle nieciekawa, że pracodawcy najchętniej zatrudnialiby na umowy śmieciowe osoby młode, ze statusem studenta, ale równocześnie kilkuletnim doświadczeniem branżowym, co jest oczywiście średnio możliwe. Pracodawcy mają świadomość tego, jak ciężko jest to doświadczenie zdobyć, dlatego też często posuwają się do nieco nieuczciwych zagrań, by wykorzystać niedoświadczonych młodych ludzi.

Nie do końca czysta gra

Młodych ludzi, najchętniej studentów, zatrudnia się na przykład jako ulotkarzy. Jest to praca nieco niewdzięczna, bywa ciężka fizycznie. Płaci się różnie – czasem za godzinę pracy, czasem za ilość rozdanych ulotek. Są to zwykle śmieszne kwoty, szczególnie że nie pracuje się etatowo, ale po kilka godzin w tygodniu. Jednak dorobienie nawet takich kwot dla studenta to już pewne odciążenie i możliwość dodatkowego wpisu do CV.

Można zatrudniać się też w call center. Jednak tutaj już zwykle pracuje się na etat lub część etatu, a zarobki zazwyczaj są prowizyjne. Niestety, często pracodawcy dają młodym ludziom do podpisania umowy, gdzie drobnym druczkiem napisane są informacje istotne, ale z reguły przy podpisywaniu umowy niedostrzegane… Umowy podpisuje się w atmosferze lekkiego pośpiechu, zmęczenia, stąd też później młodzi pracownicy czują się oszukani, choć tak naprawdę na wszystko wyrazili zgodę swoim podpisem. Dlatego trzeba uważnie czytać umowy, które dają nam do podpisania pracodawcy, i na bieżąco wyjaśniać każdy zapis, który nam się nie podoba. A w razie gdyby się okazało, że gra, którą oferuje pracodawca, nie jest do końca czysta, lepiej sobie darować tę pracę niż później pluć sobie w brodę. Nową i uczciwą pracę można znaleźć bez problemu.

W jakich zawodach szuka się młodych bez doświadczenia?

Najczęściej poszukuje się do pracy studentów i młodych ludzi, bez doświadczenia, do pracy w barach, restauracjach szybkiej obsługi, np. na stanowisko sprzedawcy, kelnera, pomocy kuchennej. Poza tym duże firmy poszukują takich osób na stanowiska telemarketerów, roznosicieli ulotek, akwizytorów, przedstawicieli handlowych – wówczas jedynym wymaganiem jest status studenta, ewentualnie prawo jazdy w przypadku pracy przedstawiciela. Są to zawody, w których jest ogromna rotacja pracowników, ich skład stale się zmienia.

Poza tym są łatwo dostępne, jest ich wiele i w zasadzie możliwość awansu istnieje, ale tylko wówczas, gdy ma się naprawdę dobre wyniki. W pracy dla młodych i niedoświadczonych najważniejsze jest, by mogli oni zdobyć doświadczenie, poszerzyć horyzonty, poznać smak pracy. Wbrew pozorom potyczki i błędy też są ważne, pomagają bowiem uniknąć kolejnych rozczarowań przy szukaniu coraz lepszej, ambitniejszej pracy.

Obawy studentów związane z pierwszą pracą:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=RGU3cb9u-Os[/tube]

Reply