Segregacja śmieci – lipiec 2013

segregacja śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci wielu osobom spędzają sen z powiek. Nie są one jednak na szczęście tak skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać.

Od lipca w naszych domach powinny zagościć trzy ważne pojemniki. Ekologia zaczyna być bardziej opłacalna, ponieważ za wywóz posegregowanych śmieci zapłacimy mniej niż za odpady mieszane.

To, jak należy segregować śmieci, ustala każda gmina, dlatego najlepiej udać się do urzędu i dopytać. Przydatne informacje dla wszystkich znajdziemy również na stronie www.naszesmieci.mos.gov.pl.

Podział idealny

Śmieci najczęściej segregujemy na trzy podstawowe grupy:

1. Szkło – gdzie wrzucamy słoiki i szklane butelki.

2. Plastik i metal – tu powinny trafić plastikowe butelki, foliowe torebki, pudełka po margarynie i puszki po napojach, konserwach oraz metalowe zakrętki.

3. Papier– w tym pojemniku trzymamy gazety, zeszyty, papierowe i tekturowe opakowania.

Ważne jest, aby również posiadać pojemnik na śmieci, których nie da się posegregować, np: resztki jedzenia, zanieczyszczony papier czy pieluchy. Na każdym z pojemników warto napisać czy nakleić informację, jakie śmieci tam wrzucamy, a dzięki temu, każdy z domowników będzie prawidłowo segregował odpady.

Ważne zasady dotyczące segregacji śmieci

To, że posegregujemy śmieci, nie do końca wystarczy. Odpadki powinny zajmować jak najmniej miejsca i być czyste. Pamiętajmy, że opakowanie należy wyczyścić przed wrzuceniem. Zanim pozbędziemy się słoiczka po sosie czy wyrzucimy kubek po jogurcie, powinniśmy je umyć.

Papier nie może być zatłuszczony ani brudny, jeśli taki jest – powinien trafić do kosza na odpadki mieszane.

Pamiętajmy o tym, że rozdzielamy różne materiały, np: słoik należy umieścić w pojemniku na szkło, a jego nakrętkę do kosza z tworzywami sztucznymi i metalem.

Zgniatajmy opakowania, ponieważ dzięki temu zajmują o wiele mniej miejsca. Karton należy rozłożyć płasko, a plastikową butelkę lub puszkę zgnieść.

Zorganizowany system wyrzucania śmieci

Zanim zakupimy pojemniki na śmieci, należy sprawdzić, których  odpadów mamy najwięcej, możemy np. zapisywać ilość wynoszonych worków. Dzięki temu łatwo zorientujemy się, jak dużych pojemników nam potrzeba.

Pamiętajmy, że kosz na odpady biologiczne powinien być zamknięty czy przykrywany. Najlepiej umieścić go w szafce pod zlewem, bo to jest wygodne i praktyczne. Śmieci z tego pojemnika wydzielają intensywny zapach, dlatego warto je wyrzucać co dzień.

Pojemniki na makulaturę i tworzywa sztuczne nie muszą być zamykane. Tego rodzaju odpady nie wydzielają nadmiernego zapachu, przez to możemy je zbierać w domu przez kilka dni. Nie musimy inwestować również w drogi kosz, wystarczy nawet zwykły karton.

Gruba, płócienna torba idealnie sprawdzi się na szkło. Działa lepiej niż zamykany pojemnik, bo więcej się w niej mieści. Czyste i umyte szkło umieszczamy w niej tak, aby się nie potłukło, łatwiej też dzięki temu będzie je wynieść do pojemnika.

Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, dobrych chęci i dbanie o środowisko oraz nasz budżet domowy okaże się bardzo łatwe.

Reply