Skaza białkowa u niemowląt

Zdarzają się sytuacje, w których organizm zamiast walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi, toczy walkę z niczemu winnymi substancjami powodując stan zapalny, co w konsekwencji nazywamy alergią.

Pierwsze objawy są zauważalne w postaci wysypki, która głównie pojawia się na policzkach i za uszami. Wyglądem przypomina niewielkie, czerwone krostki lub nawet szorstkie w dotyku placki.

Objawy reakcji alergicznej na białko

Jeśli dochodzi do silnej reakcji alergicznej, zmiany skórne zaostrzają się i występują także na szyi, tułowiu, rękach i nogach.

Zmieniona chorobowo skóra zaczyna swędzieć i pękać, co może powodować zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Innymi objawami skazy białkowej są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaliczyć tu można kolki, ulewanie, wymioty, zaparcia czy biegunki. Dodatkowo częste infekcje, kaszel, katar są skutkiem alergii pokarmowej.

Dziedziczenie alergii

Występowanie alergii jest dziedziczna, co oznacza, że jeśli jedno z rodziców lub rodzeństwa jest alergikiem, to prawdopodobieństwa zachorowania na alergię u niemowlęcia wzrasta aż do 70 %! I choć objawy skazy białkowej mogą nieprzerwanie trwać przez całe życie, to jednak najczęściej mijają w okolicach drugiego i trzeciego roku życia. Jednakże absolutnie nie jest to równoznaczne z tym, że alergii nie trzeba leczyć!

Skaza białkowa u niemowląt

Skaza białkowa u niemowląt

Postępowanie przy skazie białkowej

To właśnie nieleczona może rozwinąć się i w konsekwencji doprowadzić  do licznych problemów zdrowotnych, z jakimi będzie musiało borykać się dziecko. Stąd, jeśli Twoje niemowlę jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na alergię, koniecznie karm piersią.W przypadku, gdy to niemożliwe, podawaj mieszanki mleczne z oznaczeniem HA.

Dieta małego alergika musi być rozszerzana bardzo powoli i wnikliwie. Przed wprowadzeniem kolejnego nowego produktu odczekaj przynajmniej pięć dni.

Podrażniona skóra dziecka wymaga specjalnej opieki i pielęgnacji. W tym celu na ratunek przychodzą emolienty dostępne w aptece bez recepty. Ubranka muszą być prane w specjalnym proszku dla dzieci, zaś dziecko absolutnie nie powinno być przegrzewane. Temperatura wzmaga intensywność wysypki!

Gdy zauważasz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego dziecka, koniecznie udaj się z nim do lekarza, który sprawdzi, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

4 komentarze

  1. anka
  2. Inga
  3. BelllaC
    • True

Reply