Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie to jeden z najsłynniejszych stadionów w Polsce, budowany w latach 2008-2011 na obszarze dawnego Stadionu Dziesięciolecia.

Genezy jego powstania należy upatrywać przede wszystkim w turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 – to na potrzeby tego wydarzenia został zaprojektowany, a następnie wykonany. Oficjalnie otworzono go dnia 29 stycznia 2012 roku. Posiada dwie kondygnacje trybun, na których znajduje się ponad 58 tysięcy miejsc siedzących.

Tak duży obiekt, jak Stadion Narodowy w Warszawie, umożliwia organizację spektakularnych widowisk sportowych, koncertów muzycznych, a także innych wydarzeń kulturalnych. Znajduje się tam również – o czym nie wszyscy wiedzą – sporo barów szybkiej obsługi, fitness club, największe centrum konferencyjne w Warszawie, a także wiele interesujących miejsc.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat Stadionu Narodowego w Warszawie?

To największy stadion w Polsce, jego fasada nawiązuje do polskich barw narodowych i przypomina falującą białą-czerwoną flagę. Podobną rolę mają także pełnić krzesełka. Obiekt posiada również podgrzewaną płytę boiska. Podczas organizacji wydarzeń takich jak np. koncerty murawa jest przykrywana specjalną płytą, którą należy zdemontować w ciągu 5 dni od jej zamontowania. Zamykany dach stadionu wykonany został z włókna szklanego, pokrytego dodatkowo warstwą teflonu, odpornego na zgniecenie oraz działanie czynników atmosferycznych. Cały proces otwierania lub zamykania dachu trwa ok. 20 minut i może być przeprowadzany w temp. powyżej 5 stopni C.

Dużym plusem Stadionu Narodowego są ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Najważniejsze widowiska, które odbyły się, miały się odbyć lub dopiero odbędą się na Stadionie Narodowym:

  • „Widowisko świateł” – uroczystość przygotowana na otwarcie Stadionu Narodowego, odwołana,
  • Sylwester 2011/2012 – odwołany z powodu 10-miesięcznego opóźnienia w budowie stadionu,
  • XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – odwołany z powodu 10-miesięcznego opóźnienia w budowie stadionu,
  • Oficjalny Trophy Tour UEFA Euro 2012 – odbył się,
  • finał Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego w dniu 15 lipca 2012,
  • koncert Madonny w ramach MDNA Tour w dniu 1 sierpnia 2012,
  • koncert zespołu Coldplay w ramach Mylo Xyloto Tour w dniu 19 września 2012,
  • zaplanowany na marzec 2012 roku koncert zespołu Depeche Mode.

Najważniejsze wydarzenia piłkarskie

Stadion Narodowy został zaprojektowany przede wszystkim dla piłkarzy. Nie ma tutaj bieżni lekkoatletycznej. Dziwić więc może nieco fakt, że obiekt uznano za nieprzystosowany do rozgrywek pomiędzy polskimi zespołami, argumentując to m.in. brakiem możliwości ustawienia barierek oddzielających kibiców oraz brakiem systemu łączności.

Odbywają się tutaj jednak mecze reprezentacji Polski. 29 lutego 2012 roku, na 100 dni przed EURO 2012, nasza reprezentacja rozegrała na Stadionie Narodowym w Warszawie mecz inauguracyjny z reprezentacją Portugalii, zakończony bezbramkowo.

16 października 2012 roku miało się odbyć spotkanie z reprezentacją Anglii, lecz zostało odwołane ze względu na zły stan murawy. Ostatecznie zostało rozegrane następnego dnia i zakończyło się remisem 1:1. Reprezentacja Polski nie przegrała nigdy meczu na tym stadionie.

Ostatnio kontrowersje wzbudził rozsuwany dach Stadionu Narodowego – a raczej decyzja (do dzisiaj nie wiadomo do końca, czyja, gdyż wszyscy uchylają się od odpowiedzialności) o nierozsuwaniu dachu przed meczem Polska – Anglia, który miał planowo odbyć się na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 16 października 2012 roku, został jednak odwołany i przesunięty na dzień następny z powodu ulewy, która ujawniła ogromną wadę stadionu – brak odpowiedniego drenażu, dzięki któremu można byłoby szybko odprowadzić wodę.

Murawa położona na okoliczność meczu Polska – Anglia została wykonana na zlecenie NCS przez firmę Zielona Architektura. Za położenie murawy na jeden mecz firma dostała 722 000 zł. Niestety, jak już wspomniano, dreny odbierające wodę nie nadążały z jej usuwaniem – stąd kompromitacja właściwie na cały świat.

Cała sytuacja wyglądała tak, jak na poniższym filmie:

[tube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DGCgJBpQpzc[/tube]

Reply