Sztuka kupowana kosmetyków

zakupy

Sztuka kupowana kosmetyków

Zakupy są niesamowitą frajdą dla każdej kobiety. Jednak jak kupować z sensem? Jak poruszać się w gąszczu sklepowych półek i wybierać rzeczy, które naprawdę się przydadzą, a nie będą zalegały na dnie szuflady?

Oto kilka cennych porad. Zapraszam!

Odpowiednia pora

Prosty przykład. Najlepiej do perfumerii wybrać się wtedy, kiedy nie ma w niej tłumów. Mamy wtedy możliwość spokojnego spacerowania między półkami, dokładnego oglądania, wąchania, testowania i czytania etykietek. Personel sklepu poświęci nam więcej czasu i uzyskamy więcej wartościowych informacji. Najlepszą porą są godziny tuż po otwarciu lub godzinę przed zamknięciem.

Nie naśladujmy

To, że jakiś kosmetyk idealnie pasuje koleżance, nie znaczy, że dla nas będzie równie dobry. Każda z nas ma inny typ cery, skóra się inaczej starzeje, w inny sposób reaguje na aktywne składniki kosmetyków. Przed zakupem warto zasięgnąć porady kosmetyczki czy dermatologa, jaki rodzaj np. kremu jest dla nas najlepszy. Warto również wcześniej poczytać o kosmetykach – im więcej będziemy wiedzieć tym lepiej.

Bardzo cenną usługą są porady internetowe. Sklepy czy firmy kosmetyczne oferują konsultacje przez internet, ułatwiają diagnozę skóry i dobór najwłaściwszego dla niej sposobu pielęgnacji. Nowością jest mobilna aplikacja na telefon Kosmetyk Wszech Czasów, gdzie po zeskanowaniu kodu kreskowego wybranego produktu będziemy mogli błyskawicznie poznać recenzje produktów zamieszczonych na stronach internetowych.

Testowanie, testowanie…

Zanim sięgniemy po szminkę czy cienie w kolorze, którego wcześniej nie używaliśmy, sprawdźmy, czy nam pasuje. Nim kupimy podkład, przetestujmy kilka odcieni. W perfumeriach i wielu drogeriach znajdują się standy z  testerami kosmetyków. Można tam wykonać makijaż i przetestować go w świetle dziennym. Pamiętajmy o zasadzie, że z próbek kosmetyków korzysta wiele osób, dlatego też należy stosować jednorazowe szpatułki, patyczki i waciki.

Próbki kosmetyków

Nim zdecydujemy się wydać określoną sumę na kosmetyk do pielęgnacji, warto go wcześniej wypróbować. Szczególne jak mamy skórę skłonną do podrażnień. Nie wahajmy się prosić o próbki, dzięki którym poznamy dany produkt czy markę. Dzięki temu mamy możliwość wypróbowania kosmetyku w domu, przy innym oświetleniu, temperaturze czy porze dnia.

Przemyślany wybór

Testowanie ma służyć temu, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Nie ma nic bardziej denerwującego, jeśli po kupieniu kosmetyku, musimy odstawić nowy nabytek na półkę bo okazuje się nieodpowiedni. Można co prawda zwrócić niektóre z nich do sklepu, ale to wiąże się z kolejną wizytą, posiadaniem paragonu i czasem użeraniem się z czasami mało przyjemnymi ekspedientami. Czy nam się chce i mamy na to czas?

Na czym nie oszczędzać?

Najbardziej popularna jest opinia, że warto zainwestować przede wszystkim w kosmetyk, który przez dłuższy czas pozostaje na skórze. Zaoszczędzić można na takim, który jest tylko na chwilę, np. żel pod prysznic czy żel do twarzy. Nie do końca jest to prawdą. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na zawartość składników w kosmetyku. Substancje aktywne o udowodnionym skutecznym działaniu są zazwyczaj dość drogie, stąd bierze się nieraz wygórowana cena. Składnik, który z pewnością wart jest każdych pieniędzy, to retinol, a inne składniki, na których również nie warto oszczędzać, to filtry przeciwsłoneczne.

Etykiety

Należy czytać listy składników, nie jest to proste, ale przy odrobinie chęci możemy nauczyć się rozpoznawać kluczowe składniki. Skład danego kosmetyku dla klientki ma znaczenie w przypadku, gdy jest ona uczulona na jakiś składnik. Jeśli mamy skórę wrażliwą, powinniśmy unikać takich komponentów jak: barwniki, substancje zapachowe i konserwanty.

Ładne czy praktyczne?

Prawdą jest, że zadaniem opakowania kosmetyku nie jest zdobienie półki w łazience. Ma ono przede wszystkim skutecznie chronić zamknięte w nim składniki, szczególnie te wrażliwe na działanie promieni słonecznych, powietrza i temperatury. To dlatego wiele specyfików, jakie kupujemy np. w aptece, zamyka się w aluminiowych tubach z bardzo małymi otworami. W wielu przypadkach ważne jest, aby flakoniki czy słoiczki były matowe, wyposażone w pompkę i skonstruowane tak, by nie dostało się do nich powietrze z zewnątrz.

Kiedy robimy zakupy, zwróćmy uwagę w jakich warunkach przechowywane są produkty i unikajmy kupowania tych, które stały przez wiele dni na oszklonej witrynie, narażone na działanie ostrych promieni słońca i wysokich temperatur.

Z tymi praktycznymi poradami na pewno każdy zakup kosmetyku będzie łatwiejszy.

Reply