Trądzik różowaty – przyczyny i leczenie

trądzik różowaty

Trądzik różowaty – przyczyny i leczenie

Mimo iż początki trądziku różowego wyglądają niewinnie, z czasem przybiera on nieco silniejszą formę i jest chorobą, z którą ciężko się rozstać. Nie jest to choroba dziedziczna, pojawia się w wieku dojrzałym – mniej więcej od 30 do 50 roku życia, a bardziej podatne są na nią przedstawicielki płci piękniej, które miały w młodości skłonności do trądziku młodzieńczego.

Choroba ta rozwija się trzyetapowo – zaczyna się od rumienia, czyli przemijającego zaczerwienienia na twarzy, które pojawia się tuż po zjedzeniu gorącego posiłku czy wypiciu alkoholu albo pod wpływem stresu. Pierwsze rumieńce są niewielkie, a potem obejmują coraz większą powierzchnię. Kolejna faza, grudkowo-krostkowa, to pojawianie się wokół mieszków włosowych krostek zakończonych białym czubkiem. Faza ta często jest mylona z trądzikiem pospolitym, jednak nie występują zaskórniki. Trzecia faza to tzw. faza przerostowa, najczęściej występująca u mężczyzn, w czasie której następuje przerost gruczołów łojowych oraz tkanki łącznej i dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w okolicach nosa.

Przyczyny trądziku różowatego

Do głównych czynników, jakie sprzyjają temu schorzeniu, zalicza się:

  • stres,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaparcia,
  • kamicę dróg żółciowych,
  • miesiączkę,
  • niedoleczone zatoki,
  • niedoleczone migdałki,
  • choroby zębów,
  • choroby narządów rodnych,
  • zakażenie Helicobacter pyroli,
  • zakażenie nużeńcem,
  • nerwice.

Leczenie trądziku różowatego

Choroba jest ciężka do wyleczenia i przewlekła, jednak pomóc może zlikwidowanie głównej przyczyny choroby, a także właściwa pielęgnacja skóry. W innym wypadku mogą pojawić się trwałe zmiany na nosie, brodzie, czole oraz policzkach, a także może dojść do zapalenia rogówki, spojówek i brzegów powiek.

Jak więc leczy się trądzik różowaty? Po pierwsze podaje się osobie chorej antybiotyk z grupy tetracyklin i w trzech etapach, po 20 dni, metronidazol. Dodatkowo stosuje się zewnętrznie środki przeciwzapalne, metronidazol w maści. Konieczna jest także suplementacja witaminami PP oraz B, które poprawiają krążenie obwodowe i przyspieszają gojenie ran oraz likwidują stany zapalne.

Pomocne jest również, zwłaszcza dla nerwusów, wyciszenie stresów. Warto wiec pić zioła uspokajające, ewentualnie – po konsultacji z lekarzem, brać łagodne tabletki uspokajające.

Jeżeli zmiany na skórze są łagodne, można smarować je maścią Tormentiol, a także zdecydować się na naświetlenia lampą solux z niebieskim filtrem, które pomagają ograniczyć zmiany zewnętrzne, chociaż nie leczą.

W czasie leczenia zmian bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja skóry – drażnić ją może nawet woda czy mydło, dlatego bardzo polecane są kosmetyki, które nie niszczą naturalnej warstwy ochronnej skóry. Warto wybierać takie preparaty, które mają kwaśne pH – np. 2-procentowy roztwór kwasu bornego do przemywania skóry.

Zapobieganie trądzikowi różowatemu

Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, tzn. w młodości cierpiałaś z powodu łojotoku oraz trądziku, musisz podjąć zawczasu działania mające na celu zapobiegnięcie chorobie. Jak to zrobić? Należy prowadzić raczej bezstresowy tryb życia lub – jeżeli nerwowe sytuacje są wpisane w egzystencję – opanować do perfekcji techniki relaksacyjne, następnie unikać gorących kąpieli i sauny, nadmiernego opalania się oraz solarium, a także pilnować diety – szkodzą ostro przyprawione dania, czekolada, tłuszcze i pokarmy zawierające jod, a także potrawy nadmiernie gorące i… alkohol. Profilaktycznie można też zażywać witaminę PP oraz witaminę C, a dodatkowo chronić twarz przed mrozem, wiatrem oraz wilgocią.

Reply