Ubiór jako znak społeczny

strójSposób, w jaki się ubieramy, wyglądamy każdego dnia, jest naszą wizytówką, określa często nasz charakter, osobowość, a nawet poglądy.

Strój decyduje o tym, jak postrzegają nas inni i jak czujemy się my sami.

Poranek

Często kiedy wstajemy z łóżka rano, rzucamy pod nosem dobrze znane hasło „znów nie mam się w co ubrać” i zakładamy na siebie cokolwiek, nie zastanawiając się, jaki to może mieć wpływ na nasz dzień i samopoczucie. Jeżeli założymy stare dżinsy, rozciągnięty sweter i wybiegniemy nieumalowane i nieuczesane do pracy, szkoły czy na zajęcia, to na pewno nie będziemy czuć się pewne siebie.

W pracy

Jeśli chodzi o pracę, to nieodzownym elementem stroju każdej kobiety są spodnie. Zawdzięczamy je Coco-Chanel, która pragnęła, by kobiety czuły się swobodnie i elegancko. Spodniami zaczęła modową rewolucję, która nabrała rozpędu, by eksplodować w latach współczesnych.

Istnieje coraz więcej firm, które określają swoisty dress code – jaka długość spódnicy czy wysokość obcasa obowiązuje w firmie, by został zachowany odpowiedni wizerunek i by nie popełnić modowego faux pas. Dress code ratuje w sytuacjach, gdy nie wiemy, w co się ubrać. Najczęściej takie sytuacje spotykają nas, kiedy się spieszymy lub gdy zależy nam na olśniewającym wyglądzie.

Na co dzień

Nieodzowna zasada jest jedna – należy ubierać się w to, w czym czujemy się dobrze. Jeśli nie lubimy intensywnych kolorów, nie zakładajmy na siłę kolorowej bluzki, która być może nas jedynie oszpeci.

Należy pamiętać, by strój był odpowiedni do wieku i do tego, czym się zajmujemy. W dzisiejszych czasach nie ma kanonów mody, których się musimy trzymać. Moda daje nam wolną rękę, a to pozwala na wyrażenie własnego stylu.

Nie bójmy się wyrażać swojej osobowości przez ubiór, pamiętając, że od niego w dużej mierze zależy to, jak postrzegają nas inni i my sami.

Reply