Upławy – kobieca dolegliwość

upławy

Upławy – kobieca dolegliwość

Jednymi z najpopularniejszych dolegliwości, z jakimi kobiety zgłaszają się do ginekologa, są upławy. Przyczyną ich powstawania mogą być różne infekcje narządu rodnego: zmiany zapalne pochwy, macicy, szyjki macicy, jajowodów, jajników, także nadżerki, a nawet zmiany nowotworowe.

Nie zawsze jednak upławy muszą być objawem jakiegoś schorzenia. U kobiet w wieku rozrodczym (do ustania miesiączkowania) wydzielina z pochwy jest czymś naturalnym. Jej główną rolą jest ochrona pochwy, wspomaganie jej oczyszczania z drobnoustrojów chorobotwórczych itp. Zazwyczaj w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego ma postać przezroczystego śluzu, w drugiej – robi się gęsta i biała, a zasychając, zostawia na bieliźnie żółte plamy. Prawidłowa wydzielina ma charakterystyczny kwaśny zapach (związany z kwasem mlekowym produkowanym przez żyjące w pochwie bakterie). Nie powinna też niepokoić nawet znaczna jej obfitość.

Kiedy zgłosić się do lekarza z upławami?

Zwiększone wydzielanie śluzu jest związane z gospodarką hormonalną; może mieć podłoże nerwowe, zdarza się też często w czasie ciąży. Gdy jednak występują objawy dodatkowe: ból, pieczenie, swędzenie, zmiana barwy i nieprzyjemny zapach upławów, konieczna jest wizyta u lekarza.

Sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, są upławy o mdłym, „rybim” zapachu, żółtozielone, białe serowate lub ropne. O szczególnym niebezpieczeństwie świadczą jednak te z krwistym zabarwieniem, gdyż mogą być oznaką choroby nowotworowej.

Do infekcji narządów rodnych dochodzi zazwyczaj przez pochwę. Aby jednak drobnoustroje chorobotwórcze mogły się tam rozwinąć, muszą mieć
sprzyjające warunki. Normalnie pochwa jest chroniona przed infekcjami przez żyjące w niej bakterie (głównie pałeczki kwasu mlekowego). Wytwarzają one środowisko kwaśne, które uniemożliwia rozwój obcych bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków. Dopiero gdy zostanie naruszona równowaga flory bakteryjnej pochwy, organizm kobiety narażony jest na wszelkie infekcje.

Zapalenia bakteryjne pochwy

Najczęściej wywołują je gronkowce i paciorkowce, które zostają przeniesione do narządów rodnych podczas kontaktów płciowych lub mogą dostać się tam przez krwiobieg z zainfekowanych górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zatok). Może je również spowodować zakażenie pochwy pałeczką okrężnicy (bakterii występującej w jelicie grubym), która przenika do narządów rodnych bezpośrednio z jelit lub – przy niewłaściwej higienie – zostaje przeniesiona z okolic odbytu.

O sposobie leczenia infekcji bakteryjnych decyduje lekarz na podstawie badania wydzieliny z pochwy na posiew i – często – antybiogramu, gdy zachodzi konieczność zastosowania antybiotyku.

Zapalenia rzęsistkowe pochwy

Cierpi na nie około 10% Polek. Zakażenie może nastąpić podczas współżycia seksualnego, jeśli używamy cudzej bielizny, gąbek, ręczników, wspólnych urządzeń sanitarnych, a nawet pościeli. Rzęsistek ginie w temperaturze niższej od ciepłoty ciała, nie można się więc nim zarazić np. w basenie z zimną wodą. Zakażeniu ulega głównie pochwa, ale może się ono przenieść również na drogi moczowe. Upławy towarzyszące zapaleniu rzęsistkowemu są bardzo obfite, pieniste. Charakterystyczne jest również silne pieczenie przy oddawaniu moczu.

Aby kuracja była skuteczna, oboje partnerzy powinni się leczyć doustnymi środkami przeciwrzęsistkowymi.

Zakażenia wirusowe pochwy

Towarzyszą zazwyczaj infekcjom wirusowym całego organizmu. Mogą objawiać się wystąpieniem opryszczki na zewnętrznych narządach płciowych i w pochwie. Ustępują na ogół po kuracji lekami i maściami przeciwwirusowymi.

Grzybice pochwy

To stany zapalne wywołane zakażeniem drożdżakami. Rozwojowi grzybic pochwy sprzyja obniżenie sił odpornościowych organizmu (np. przy infekcjach), leczenie antybiotykami (niszczą florę bakteryjną pochwy), ciąża i cukrzyca. Objawami są: gęste, serowate upławy, świąd, a także pieczenie.

Grzybicę ciężko jest całkowicie wyleczyć, z reguły jedynie się ją zalecza. Trzeba pamiętać, że może nawracać. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest jednoczesne stosowanie preparatów doustnych i dopochwowych.

Stany zapalne narządu rodnego towarzyszą także chorobom wenerycznym. Mogą być wywołane przez pasożyty przewodu pokarmowego – owsiki, glistę ludzką (wtedy trzeba przyjmować również leki przeciw pasożytom). Przyczynę może ustalić tylko lekarz na podstawie objawów i badań (m.in. czystości pochwy), on też zaleci właściwą kurację.

2 komentarze

  1. daga
  2. Kinomanka26

Reply