Uprawa pomidorów – wskazówki

pomidory

Uprawa pomidorów – wskazówki

Każdy, kto chociaż raz spróbował pomidorów z działki, już nigdy nie zapomni ich smaku. I będzie chciał czuć go znowu i znowu. Dodatkowo pomidory hodowane na własnym kawałku ziemi są o wiele zdrowsze niż te kupowane w sklepach, dojrzewają w pełnym słońcu i ma się pewność, skąd pochodzą, jakie nawozy zostały wykorzystane do ich uprawy itp. Nic więc dziwnego, że sporo osób co roku na swoich działkach uprawia te niezwykle apetyczne warzywa.

Jeżeli i Ty chcesz dołączyć do ich grona, ale do tej pory nie sadziłeś nigdy pomidorów, czytaj uważnie poniższy tekst, a na pewno rozwiejesz wiele swoich wątpliwości.

Generalnie uprawa pomidorów nie należy do czynności trudnych, warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które na pewno ułatwią Ci to zadanie i sprawią, że plony, jakie zbierzesz, będą naprawdę satysfakcjonujące.

Przygotowanie tzw. rozsady pomidorów

Aby móc posadzić pomidory na działce, musimy przygotować tzw. rozsadę, wysiewając pomidory z odpowiednio przygotowanych nasion (wybieramy te ze zdrowych owoców, o ładnym kształcie i idealnym kolorze) do doniczek, tuneli foliowych, skrzynek czy w szklarni. Rozsada powinna wzrastać w temperaturze około 20-25 stopni C w dzień i 15-20 stopni C w nocy, a wysiew trzeba przeprowadzić końcem marca i na początku kwietnia. Kiedy wykiełkują siewki, należy przeprowadzić ich pikowanie, czyli rozdzielanie razem rosnących siewek i przesadzanie ich do większych pojemników.

pomidory na działceZabieg pikowania należy przeprowadzić wówczas, kiedy rozłożą się liścienie, a pomiędzy nimi pojawi się pierwszy liść. Wskazane jest, aby pikować siewki pojedynczo do doniczek czy do pojemników np. po jogurtach, najlepiej z otworem w dnie, sadząc siewki aż po liścienie. Warto robić to ostrożnie i zwracać uwagę na to, aby nie zawinąć korzeni, gdyż można w ten sposób w nieodwracalny sposób uszkodzić siewkę

Pikowanie pomidorów z jednej strony umożliwia prawidłowy rozwój siewki w przyszłości, jednak równocześnie daje szansę na przeprowadzenie wstępnej selekcji odnośnie do tego, które rośliny zostawić do dalszej hodowli jako najsilniejsze, a z których zrezygnować.

Zasady pikowania pomidorów ilustrują poniższe filmy.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=2c4YJR4DbJc[/tube]

Pikowanie pomidorów w Pudliszkach przedstawia poniższy film.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=DEn8G4QOGSQ[/tube]

Sadzenie rozsady pomidora

Wyhodowane rozsady należy – gdy osiągną odpowiednie rozmiary i pojawi się co najmniej 6 listków – posadzić do gruntu. Wcześniej warto zahartować sadzonki- ograniczyć podlewanie i wystawiać na zewnątrz, jeżeli rosną w doniczkach. Odpowiednio należy także przygotować glebę – powinna być żyzna, dobrze nagrzewająca się i bogata w składniki odżywcze, średnio kwaśna. Optymalna liczba roślin na 1 m2 to mniej więcej 3-4 sztuki – dzięki temu nasze pomidory będą mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby się rozwijać.

Na sadzenie pomidora najlepiej wybrać dzień po deszczu, z lekko pochmurną pogodą – dobrze, aby gleba była wilgotna, gdyż zwiększy to szanse na przyjęcie się rozsady. Na początku należy podlewać sadzonki obficie, potem wystarczy ograniczyć się do jednego razu w tygodniu, o ile oczywiście nie ma suszy.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=7GyGvyVQhKQ[/tube]

Pielęgnacja pomidorów

Aby pomidory wydały piękne owoce, konieczna jest prawidłowa ich pielęgnacja – podlewanie, a także przycinanie. Podcinamy jedynie odmiany wysokie, usuwając pędy boczne i pozostawiając pędy główne. Konieczne jest także usuwanie suchych, przebarwionych lub zaatakowanych przez szkodniki liści, co również przyspiesza dojrzewanie owoców, a dodatkowo wpływa korzystnie na zdrowotność roślin. Należy też pamiętać o tym, że pomidory są roślinami wymagającymi podpór.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=jdBpwVCsjig[/tube]

Reply