Usuwanie skórek paznokci

Usuwanie skórek paznokci

Usuwanie skórek paznokci

Skórki – usuwasz je, bo tego wymaga nienaganny manikiur. Uważaj jednak, bo to właśnie one stanowią barierę chroniącą paznokieć przed urazami i groźnymi infekcjami.

Dla większości kobiet zadbane paznokcie to paznokcie opiłowane, wyczyszczone i pozbawione tzw. skórek. Sprawa ze skórkami nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony należałoby się ich definitywnie pozbyć, a z drugiej to właśnie one chronią nasadę paznokcia przed deformacjami i atakiem bakterii.

Jak zachować piękne paznokcie?

Jeśli robisz manikiur, zapomnij raz na zawsze o brutalnych zabiegach i ostrych narzędziach. Nie maltretuj skórek metalową szpatułką i bardzo ostrożnie obchodź się z cążkami. Inaczej możesz doprowadzić do zakażenia albo uszkodzić płytkę paznokciową w początkowym etapie jej wzrostu, co sprawi, że paznokieć, który urośnie, będzie zdeformowany.

Jaki z tego wniosek? Twoje paznokcie zachowają urodę tylko pod warunkiem, że robiąc manikiur będziesz się obchodzić ze skórkami wyjątkowo delikatnie.

Gdy robisz manikiur

… postaraj się jak najrzadziej używać cążek. Może się bowiem zdarzyć, że wytniesz skórkę zbyt głęboko i zatniesz się, co skończy się stanem zapalnym. Dlatego raczej odsuwaj skórki, a nie wycinaj ich. Zacznij od zabiegu moczenia dłoni, podczas którego naskórek wokół paznokci zostanie zmiękczony, co sprawi, że łatwiej będzie się pozbyć jego nadmiaru. W tym celu zanurz dłonie na 10 minut w miseczce z ciepłą wodą z dodatkiem mydła w płynie.

Następnie delikatnie wymasuj skórki, używając do tego olejku do ciała lub specjalnego kremu do skórek. Odsuwaj je delikatnie za pomocą sztyftu do czyszczenia uszu lub szpatułki z miękkim kauczukowym końcem. Jeśli masz do dyspozycji wyłącznie szpatułkę drewnianą, owiń jej koniec odrobiną waty. Następnie wytrzyj paznokcie i wmasuj w nie nawilżający krem.

Usuwanie skórek paznokciGdy skórki są twarde i grube

… a w dodatku rosną w szalonym tempie, twoim sprzymierzeńcem będzie zwykły krem do rąk i paznokci. Używaj go jak najczęściej i starannie wcieraj również w skórę wokół paznokci. Dzięki temu przerośnięte skórki staną się bardziej miękkie i będą potrzebowały mniej zabiegów. Trzymaj jedną tubkę kremu w łazience, a drugą w kuchni, by móc użyć go po zmywaniu czy innych pracach, które niszczą dłonie. Trzecią tubkę noś w torebce i używaj kremu w pracy, po każdym myciu rąk.

Raz w tygodniu przeprowadź też zabieg zmiękczania skórek, który przywróci im miękkość i delikatność. Zacznij od wtarcia w nie specjalnego zmiękczającego preparatu przeznaczonego do zgrubiałych skórek. Następnie delikatnie odsuń je z powierzchni paznokcia, uważając, by nie robić tego zbyt brutalnie. Zakończ zabieg, wmasowując w paznokcie krem do skórek albo ten sam krem do rąk i paznokci, którego używasz codziennie.

Gdy się zadzierają

… masz prawdziwy problem. Zadarty naskórek szczypie przy każdym myciu rąk i czasem krwawi, co grozi infekcją. Sterczące zadziory łatwo zaciągają rajstopy, nie mówiąc już o tym, że są wyjątkowo nieestetyczne.

Jak sobie z nimi poradzić? Zacznij od zmiękczenia skóry wokół paznokci. Możesz użyć w tym celu zwykłego kremu nawilżającego, chociaż najlepszy byłby specjalny preparat do zmiękczania skórek, o dość mocnym działaniu. Następnie bardzo delikatnie obetnij cążkami zadarte skórki. Jeśli naskórek jest zaczerwieniony i podrażniony, wymocz palec w lekko osolonej letniej wodzie, a potem wetrzyj w skórki nawilżający krem do rąk.

Reply