Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu

Jak pokazują wyniki badań, aż 50 tysięcy Polaków jest należy do grona osób uzależnionych od hazardu, a aż 200 tysięcy znajduje się w grupie największego ryzyka. Ciągle wzrasta liczba graczy, w związku z tym stale zmieniają się także niepokojące statystyki…

Najbardziej narażone na uzależnienie są osoby grające na automatach, gdzie wygrane nie należą do najwyższych, a także stali bywalce kasyn. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne właściwości uzależniające mają wszelkie gry na pieniądze. A wszechobecna dostępność gier oraz proste zasady sprzyjają popadnięciu w nałóg.

Czynniki ryzyka

Najbardziej narażone na uzależnienie są osoby, które charakteryzuje niedojrzałość emocjonalna i społeczna, mające niskie poczucie własnej wartości przy jednoczesnym wielkim pociągu do odnoszenia sukcesów. Czują się samotnie, kochają ryzyko i adrenalinę. Wielu hazardzistów uważa gry jako dobry sposób na spędzanie swojego wolnego czasu, jak również ma potrzebę bycia członkiem grupy oraz powielania wzorców. Ryzyko uzależnienia się od hazardu jest związane z wzorcami, jakie przekazuje popkultura i mit wielkiej wygranej. Czynnikiem ryzyka jest również swobodny dostęp do wszelkich automatów czy gier przy niskim poziomie wiedzy na temat właściwości uzależniających. Nałogowiec hazardowy jest postrzegany jako człowiek, który sam sobie jest winny. Widać zatem, jak niewielka jest nasza świadomość na temat tego uzależnienia

„Nie igraj”

To kampania, której pierwszorzędnym celem jest pokazanie, jak wielkie ryzyko niosą za sobą gry hazardowe, oraz podkreślenie problemów, w jakie mogą wplątać one ludzi. W grupie najbardziej podatnych osób cały czas jest młodzież, to dlatego do niej w głównej mierze skierowana jest akcja. Z badań wynika, że osoby mające problem z hazardem znajdują się w przedziale wiekowym pomiędzy 15 a 34 rokiem życia, z czego największy i zarazem najbardziej niepokojący odsetek znajduje się w grupie osób do 18 roku życia.

Jak się uchronić przed nałogiem hazardu?

Najlepiej nie próbować gier hazardowych. Jednak jednym z najbardziej chroniących czynników jest zwiększenie zasobu wiedzy na temat ryzyka, jakie niosą za sobą gry na automatach czy w kasynie. A to z kolei powinno mieć przełożenie na zmianę nastawienia na tego rodzaju gry. Stąd też tak jasny przekaz kampanii „nie  igraj”.

Oprócz tego rzeczą istotną jest zwiększenie wiedzy na temat czynników, które chronią przed uzależnieniem oraz rozpowszechnianie informacji na temat miejsc czy placówek, gdzie osoby, które są uzależnione lub grozi im popadnięcie w nałóg, jak również ich najbliższa rodzina, mogą znaleźć pomoc. Na stronie internetowej kampanii oraz w Internecie znajduje się szereg informacji na ten temat.

Należy sobie uświadomić, że oprócz wygranej w hazardzie czasem można o wiele więcej stracić. Może to być najbliższa rodzina, która nie będzie umiała znieść myśli, że gry są stawiane na wyższym miejscu niż bliscy uzależnionego…

Reply