Uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu

Zapewne wielu z nas przekonało się o dobrodziejstwach, jakie niesie ze sobą Internet.  A gdyby ktoś nagle go nam zabrał? Pewnie znaczna część społeczeństwa nie potrafiłaby już normalnie funkcjonować.

Przecież codziennie przeglądamy serwisy internetowe, portale społecznościowe, kupujemy na portalach aukcyjnych czy wykonujemy szereg innych czynności, które możliwe są dzięki globalnej sieci. Nauka czy biznes bardzo wiele zawdzięczają osiągnięciom Internetu. Jednakże sieć to nie tylko korzyści, ale i zagrożenia. Chyba jednym z większych jest uzależnienie.

Dlaczego uzależniamy się od Internetu?

Niebywałą zaletą Internetu jest to, że pozwala nam na oszczędność czasu i wysiłku. Bez problemu zrobimy zakupy, nie wychodząc z domu, czy dokonamy płatności dzięki przelewom internetowym. Nagminne korzystanie z udogodnień w sieci, jakie ułatwiają nam życie, sprawia, że stajemy się coraz bardziej nastawieni na wygodę, szukam prostych i szybkich rozwiązań, które nie będą wymagały od nas nakładu pracy. A stąd już naprawdę blisko do uzależnienia…

Siecioholizm – chorobą społeczną

Gdy Internet staje się sposobem na życie, mówimy o niebezpieczeństwie. Korzystając z ogromu funkcji, jakie daje swoim użytkownikom, sprawia on, że przestajemy czynnie uczestniczyć w realnym życiu. Najbardziej narażone na uzależnienie są osoby, które mają problemy w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, odczuwają niską samoocenę, nie znają swoich potrzeb oraz mają problem z określeniem swoich celów i planów na życie.

Proces popadania w uzależnienie internetowe przypada na okres dzieciństwa i wczesnej dorosłości. To wtedy człowieka nabywa podstawowe cechy i umiejętności niezbędne do dalszego funkcjonowania w społeczeństwie. To, czy zdobędzie te umiejętności, zależne jest od środowiska, w którym dojrzewa, a więc od tego, co potrafią lub czego nie potrafią jego rówieśnicy i osoby z najbliższego otoczenia.

Zagrożenie siecioholizmem w głównej mierze dotyczy młodego pokolenia, które wychowuje się i dorasta w poczuciu ciągłej obecności komputera… Jednak oprócz tej normy coraz większy nacisk kładzie się na wysokie osiągnięcia każdego członka społeczeństwa, niezbędne do tego, aby znaleźć pracę czy osiągnąć sukces. Dodatkowo rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim pociechom, pozwalając im spędzać zbyt wiele godzin online… Młody człowieka nie ma więc ścisłego systemu wartości, na którym mógłby się wzorować… i szuka go w sieci.

Nie tylko młodzież….

Również dorośli są narażeni na uzależnienie od sieci. Często są osobami zapracowanymi, które nie znajdują czasu na nawiązywanie relacji, nie znajdują swojego miejsca w życiu, dlatego brak bliskości z innymi wynagradzają sobie, korzystając z komunikatorów internetowych. Z jednej strony komunikatory te pozwalają na anonimowość, z drugiej natomiast mogą negatywnie wpływać na określanie własnej tożsamości. W ten sposób życie emocjonalne zostaje przeniesione w świat wirtualny. Im trudniej staje się żyć w normalnym świecie, tym łatwiej jest nam przenieść się w świat komputerowy.

Uzależnienie od Internetu jest postrzegane jako nowe zjawisko, które niestety niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Dlatego praca nad programami terapeutycznymi w przyszłości sprawi, że i siecioholicy będą mieli możliwość leczenia, taką jak narkomani czy alkoholicy.

Reply