Włosy a stan zdrowia

włosy

Włosy a stan zdrowia

Włosy to najczulszy barometr zdrowia. Jeśli wypadają lub stają się łamliwe, informują, że organizm potrzebuje pomocy. Przyjrzyj się swoim włosom i spróbuj sama postawić diagnozę.

 

Wypadanie włosów

Niedawno chorowałaś

Jeśli przechodziłaś chorobę zakaźną z gorączką lub brałaś antybiotyki, nie martw się, sytuacja w ciągu kilka tygodni wróci do normy.
Co możesz zrobić? Możesz łykać tabletki wzmacniające włosy.

Urodziłaś dziecko

W ciąży wypada mniej włosów, bo chronią Cię hormony. Po porodzie ich poziom obniża się, więc przez kilka tygodni możesz mieć wrażenie, że łysiejesz.
Co możesz zrobić? Poczekaj, sytuacja uspokoi się sama. Możesz też poradzić się dermatologa.

Odchudzasz się

Wypadanie włosów jest związane z niedoborami witamin i minerałów.
Co możesz zrobić? Wykonaj badanie krwi i sprawdź, czy nie masz za mało żelaza, cynku, magnezu i wapnia. Jeśli tak, jedz więcej warzyw i owoców lub tykaj preparaty witaminowe.

Masz zaburzenia hormonalne

Na stan włosów wpływa poziom żeńskich hormonów: estrogenów, progesteronu i prolaktyny. Zaburzenia w ich pracy towarzyszą chorobom nadnerczy, tarczycy, przysadki mózgowej i jajników. Włosy mogą wypadać także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Co możesz zrobić? Idź do endokrynologa. Zaleci on zbadanie poziomu hormonów.

Skończyłaś pięćdziesiątkę

Wypadanie włosów może wynikać z zawirowań hormonalnych związanych z menopauzą.
Co możesz zrobić? Porozmawiaj z lekarzem o hormonalnej terapii zastępczej.

włosyOd cebulek po same końce

Przerzedzają się na czubku głowy, po bokach i nad czołem

Jest to łysienie androgenowe, typowe dla mężczyzn, wywołane przez testosteron, ale zdarza się też kobietom. Jeśli czupryna na czubku głowy mocno Ci się przerzedziła, jest to sygnał, że masz za dużo męskich hormonów. Może to świadczyć o nieprawidłowej pracy nadnerczy lub jajników. Jeżeli łysieniu towarzyszy trądzik, zaburzenia miesiączkowania, a na klatce piersiowej, brzuchu czy twarzy pojawiło się owłosienie, może to oznaczać, że cierpisz na zespół policystycznych jajników.
Co możesz zrobić? Idź do endokrynologa. Trzeba zbadać nadnercza, jajniki i poziom hormonów.

Na głowie pojawiają się łyse miejsca

To tzw. łysienie plackowate. W ok. 20 procent przypadków jest ono dziedziczne. Podejrzewa się, że może być też skutkiem stresu lub zaburzeń pracy tarczycy.
Co możesz zrobić? Idź do dermatologa. Ten rodzaj łysienia leczy się preparatami na receptę, np. sterydami i odpowiednimi maściami. Możesz zażywać cynk i myć głowę szamponem, zawierającym miloksidil.

Rozdwajają się końcówki

Za takie uszkodzenia włosów odpowiada najczęściej słona lub chlorowana woda, używanie suszarki lub lokówki.
Co możesz zrobić? Obetnij zniszczone końcówki. Stosuj specjalne odżywki do końcówek włosów.

Są łamliwe

Jeśli oprócz tego wolniej rosną, jaśnieją i wypadają, to znak, że w Twojej diecie brakuje białka. Łamliwe włosy mogą też towarzyszyć niedoczynności tarczycy.
Co możesz zrobić? Jedz więcej mięsa, ryb, warzyw strączkowych i nabiału, które są źródłem białka. Zbadaj tarczycę.

Na skórze głowy pojawiły się krostki

Ropne zmiany mogą być związane z infekcją skóry głowy lub łojotokowym zapaleniem skóry.
Co możesz zrobić? Myj głowę, masując skórę, by usunąć martwe komórki. Ropne krostki dezynfekuj spirytusem lub smaruj maścią z antybiotykiem.

Swędzi głowa

Może być to kontaktowe zapalenie skóry, reakcja alergiczna na farbę do włosów lub środki do stylizacji. Jeśli świąd obejmuje także inne części ciała, może to świadczyć o chorobie nerek, np. mocznicy.
Co możesz zrobić? Jeśli to reakcja alergiczna, idź do alergologa. Aby wykluczyć schorzenie nerek, zrób badanie krwi i moczu.

Pojawił się łupież

To efekt zapalenia, które jest reakcją na obecność drożdżaków. Grzyby te są na skórze każdej głowy, ale u niektórych osób powodują stan zapalny i szybsze złuszczanie się naskórka. Stąd białe płatki osypujące się na ubrania.
Co możesz zrobić? Stosuj szampon przeciwłupieżowy. Jeżeli kuracja nie pomoże, idź do dermatologa, zapisze Ci mocniejszy środek.

włosyRóżne barwy

Siwe

Pierwsze mogą pojawić się około trzydziestki. Wcześniejsze siwienie może świadczyć między innymi o nadczynności tarczycy, niedokrwistości, osteoporozie, a nawet chorobach krążenia.
Co możesz zrobić? Kilka siwych włosów to nie powód do niepokoju. Jeśli jednak nie skończyłaś trzydziestki, a masz ich sporo, koniecznie idź do lekarza. Być może trzeba będzie zrobić badania krwi, by wykluczyć chorobę.

W żółtej tonacji

Taki kolor zwykle nadaje włosom dym tytoniowy.
Co możesz zrobić? Rzuć palenie, a jeśli pali ktoś z domowników, poproś, by np. wychodził na balkon. Pamiętaj, że bierne palenie jest również szkodliwe dla zdrowia.

W odcieniu zieleni

Włosy mogą przybierać zielonkawy odcień, gdy woda, którą je myjesz, zawiera miedź, albo gdy używasz szamponów z dziegciem do tłustych włosów lub często chodzisz na basen, gdzie jest chlorowana woda.
Co możesz zrobić? Zmień szampon, a na basenie zawsze zakładaj czepek.

O ton jaśniejsze

To normalne latem. Jeżeli włosy jaśnieją Ci zimą, może to oznaczać niedobór kwasów tłuszczowych.
Co możesz zrobić? Jedz ryby i orzechy. To doskonałe źródło kwasów tłuszczowych.

Matowe

Jeśli Twoje włosy stały się matowe może to świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, niedoczynności tarczycy lub grzybicy.
Co możesz zrobić? Trzeba pójść do dermatologa, a także sprawdzić poziom hormonów tarczycy we krwi.

Reply