Zadbane i mocne rzęsy

Zadbane rzęsy

Zadbane i mocne rzęsy

Upewnij się, że robisz wszystko, by twe rzęsy były grube, elastyczne i, co najważniejsze, aby nie wypadały.
Normą jest, że wypadają ci jedna-dwie rzęsy dziennie. Jeśli gubisz ich więcej, to znak, że coś jest nie w porządku.

Wypadanie rzęs może być spowodowane osłabieniem mieszków włosowych. Dzieje się tak najczęściej z powodu jakichś infekcji tlących się w organizmie, np. zapalenia brzegów powiek lub spojówek albo tzw. łysienia plackowatego. W takim wypadku sprawa jest poważna i potrzebne jest leczenie u dermatologa lub okulisty.

Jeśli nie zauważyłaś niepokojących zmian na powiekach (zaczerwienienia, zgrubień, obrzęku itp.), a mimo to rzęsy wypadają ci częściej niż kiedyś, to przyczyną nie jest najprawdopodobniej choroba, lecz niewłaściwa pielęgnacja. A ta leży w twoich rękach.

Bezpieczeństwo na włosku

Rzęsy to taki „system wczesnego ostrzegania” dla oka. Gdy tylko coś ich dotknie, powieka automatycznie zaciska się, by bronić dostępu do oka. Rzęsy rosną na brzegach powiek w dwóch lub trzech rzędach (nie widać tego, bo nie wszystkie naraz osiągają pełną długość). W każdym oku jest ich ok. 150-200. Jeśli rzęsy obetniesz, nie urosną dłuższe, a jeśli je wyrwiesz, mogą odrosnąć dopiero po dwóch-trzech miesiącach lub wcale. Co ok. sześć miesięcy stare rzęsy są zastępowane nowymi.
Długość rzęs, ich kształt, kolor i gęstość dziedziczysz po przodkach. Do ciebie należy utrzymanie ich w dobrej kondycji. Stosuj w tym celu „babcine” sposoby albo postaw na gotowe odżywki z drogerii ze składnikami wzmacniającymi.

Powieki są bardzo wrażliwe na składniki zawarte w kosmetykach, a długotrwałe ich podrażnienie osłabia mieszki włosowe, z których wyrastają rzęsy.

Przyczyny wypadania rzęs

Źle usuwasz tusz

Powoduje to podrażnienie oczu, co może osłabiać rzęsy. Drobinki tuszu obciążają też delikatne włoski, sprawiając, że stają się one kruche i sktonne do wypadania. Nie pocieraj powiek w trakcie ich zmywania, bo w ten sposób wyszarpujesz część rzęs i osłabiasz pozostałe. Wacik nasączony specyfikiem do demakijażu przyłóż do zamkniętych powiek w taki sposób, by nie ciągnąć i nie wyrywać rzęs. Przytrzymaj go przez chwilę, by tusz całkowicie się rozpuścił. Resztki, które spłynęły na dolną powiekę, delikatnie usuń patyczkiem kosmetycznym. Używaj specjalnych kosmetyków do demakijażu oczu (nie tylko wtedy, gdy usuwasz maskarę wodoodporną), bo są one łagodniejsze i szybciej rozpuszczają tusz.

Używasz starej maskary

To może spowodować podrażnienie i swędzenie powiek, ich opuchliznę i wypadanie rzęs. Po pierwszym zastosowaniu ten kosmetyk nadaje się do użycia przez pół roku. Jeśli trzymałaś go w cieple, ten czas się skrócił do trzech miesięcy (wysoka temperatura niszczy w nim konserwanty, które hamują rozwój bakterii). Tusz będzie ci lepiej służył, jeśli zadbasz o czystość jego szczoteczki. Myj ją raz na dwa tygodnie ciepłą wodą z delikatnym mydłem, bardzo dokładnie wypłucz i wysusz suszarką.

Co osłabia rzęsy?

  • WODOODPORNA MASKARA – zawarte w niej składniki, m.in. żywice, mogą obciążać słabe włoski, a to sprzyja ich wypadaniu; trudniej też ją zmyć niż zwykły tusz
  • TUSZE DWUFAZOWE – są ciężkie i mocno zasychają, osłabiając w ten sposób strukturę włosa
  • TUSZE PODKRĘCAJĄCE – dodatkowo zmiękczają włoski, by łatwiej było je podkręcić, a miękkie rzęsy są słabsze
  • METALOWA ZALOTKA – na jej metalowych krawędziach można połamać rzęsy, szczególnie gdy zabezpieczająca je gumka lub silikon są już sfatygowane

RzęsyCo wzmocni rzęsy?

Olejek rycynowy

Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które nałożone na włoski uszczelniają ich łuski i sprawiają, że nie tracą one wilgoci. Wygładzone rzęsy są lśniące i mocniejsze. Kroplę olejku (jest gęsty, więc nie spłynie) nakładaj na rzęsy co wieczór za pomocą szczoteczki do rzęs lub spiralki ze zużytego tuszu (umyj ją wcześniej w ciepłej wodzie z mydłem i wysusz suszarką do włosów). Uważaj, by olejek nie dostał się do oczu, bo może je podrażnić. Do olejku rycynowego można też dodać witaminy A i E, które wzmacniają cebulki włosków (w kroplach; kupisz je w aptece bez recepty). Zauważalne efekty pojawią się mniej więcej po miesiącu.

Gotowa odżywka

Najczęściej ma postać bezbarwnego żelu. W jej składzie znajdują się zazwyczaj podobne substancje, co w odżywkach do włosów, np. odbudowujące strukturę włosków: keratyna, ceramidy i proteiny oraz wzmacniająca cebulki witamina E oraz nawilżająca prowitamina B5 (zwana też d-pantenolem). Można ją nakładać zamiast tuszu i pod niego, bo jest dobrą bazą ochronną, szczególnie w wypadku cienkich rzęs. Odżywka zapobiega ich wysuszaniu i łamaniu oraz pomaga zachować elastyczność i połysk.

Wzmacniające pigułki

Podobnie jak włosy na głowie, rzęsy potrzebują dobrego zaopatrzenia w składniki odżywcze, także od wewnątrz. Nie ma specjalnych pigułek na porost rzęs. Skorzystają one jednak ze składników zawartych w preparatach wzmacniających włosy, takich jak np. Skrzypovita.

Reply