Zagraniczny wyjazd na wakacje – wskazówki dla wczasowiczów

Wakacje rozpoczną się już za miesiąc, a wraz z ich początkiem tysiące Polaków zacznie udawać się na zasłużony, letni wypoczynek. Gdzie pojadą w tym roku? Większość wybierze pewnie, standardowo, polskie morze lub góry. Spora grupa wyjedzie jednak za granicę – być może po raz pierwszy. Na co powinni zwrócić uwagę?

Zagraniczne wyjazdy na wczasy stają się coraz popularniejszym sposobem spędzania wakacji. Egipt, Turcja, Chorwacja, Grecja, Hiszpania… możliwości jest mnóstwo, a każdy wyjazd za granicę to świetna okazja na zobaczenie i przeżycie czegoś nowego i niepowtarzalnego. Z drugiej strony wypoczynek w obcym kraju to jednak dla nieobytych turystów spore wyzwanie, do którego trzeba się przygotować. Uwagę trzeba zwrócić na kilka aspektów.

Waluta

Funty egipskie - lokalna waluta Egiptu

Za granicą polskie złotówki są przeważnie bezwartościowe, dlatego przed wyjazdem trzeba się zaopatrzyć odpowiednią ilość waluty. Jakiej? To zależy od tego, gdzie jedziemy. Generalnie w większości turystycznych krajów można płacić zarówno walutą lokalną jak też „światowymi” walutami – dolarami, euro czy funtami brytyjskimi. Warto natomiast dowiedzieć się, która z tych walut jest najkorzystniejsza w danym państwie – można to zrobić na przykład w biurze podróży.

Poza tym, walutę dobrze jest kupować hurtowo. Jeśli jedziemy w 5 osób, zróbmy „zrzutę” i kupmy dolary czy euro razem, dla wszystkich. W ten sposób uzyskamy w kantorze lepszy kurs.

Język

Językiem urzędowym w turystycznym świecie jest język angielski i właśnie znajomość angielskiego jest podczas zagranicznych wyjazdów najbardziej wskazana. Warto powtórzyć sobie przynajmniej kilka podstawowych zwrotów oraz wziąć ze sobą słownik języka angielskiego. W wielu krajach dogadamy się także po… rosyjsku, co z pewnością ucieszy starszych wczasowiczów.

Czas

Zagraniczny wyjazd wiąże się często ze zmianą strefy czasowej. Koniecznie sprawdźmy zatem o ile należy przestawić swój zegarek i zróbmy to zaraz po przybyciu na miejsce. Dodam, że po powrocie czas zmieniamy w druga stronę, co jest ważne np. przy okazji załatwiania sobie „transportu” z lotniska.

Wyżywienie

Wczasy za granicą mogą stwarzać wiele kłopotów z wyżywieniem. Problemu nie ma, jeżeli wykupiliśmy opcję all inclusive. Wówczas jedzenie oraz napoje mamy zapewnione w nieograniczonej ilości. I tak należy jednak zorientować się jak czynne są poszczególne bary oraz w jakich godzinach wydawane są posiłki.

Inne możliwe opcje żywieniowe to:

  • FB – pełne wyżywienie, trzy posiłki
  • HB – śniadania + obiadokolacje
  • BB – tylko śniadania

Kłopot pojawia się, jeśli hotel czy pensjonat nie zapewnia wyżywienia. Wówczas, szczególnie jeśli jedziemy do krajów Starej Unii (Hiszpania, Francja, Grecja), warto pomyśleć nad wzięciem jedzenia z domu. Stołowanie się „na mieście” w Europie Zachodniej jest bowiem bardzo kosztowne.

Wczasy za granicą

Kultura i obyczaje

Zawsze warto też zaznajomić się z kulturą i tradycjami w miejscu, do którego się udajemy. Czy obowiązują tam napiwki? Czy można negocjować ceny towarów sklepach? Tego typu wiedza, choć wydaje się banalna, może znacznie ułatwić wszelkie kontakty z tubylcami.

Reply