Zasady gry w golfa

Golf

Zasady gry w golfa

 

Golf wydaje się grą prostą – w końcu polega tylko na wrzucaniu piłeczki do kolejnych dołków. Wydawać by się więc mogło, że jedyne problemy to odległość i miejsce, z którego wybija się piłkę.

Reszta jawi się natomiast jako spacery po malowniczych łąkach, którym towarzyszą rozmowy na przyjemne tematy. Jednak to tylko pozory. Pomijając fakt, że golf to przede wszystkim styl życia, należy pamiętać, że wymaga on także precyzji, dokładności i skupienia, a także podporządkowania się unikalnej etykiecie, z którą należy zapoznać się koniecznie przed pierwszą wizytą na polu golfowym i zapamiętać na zawsze.

W golfa trzeba grać w dobrym stylu

Przez kilkaset lat golfiści mieli wystarczająco dużo czasu, by stworzyć kodeks golfowy, który obowiązuje do dziś. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że golf to nie gra, lecz nawet subkultura. Przepisy wymyślane przez dziesiątki lat w zaciszu klubów służą bowiem nie tylko grze, ale pozwalają także zachować wielowiekową tradycję.

Ubiór golfisty

golfista

Wiele uwagi golfista powinien poświęcić swojemu ubiorowi. Na polu golfowym wymagane są przede wszystkim długie spodnie z paskiem, koszulka z kołnierzykiem, odpowiednie buty i rękawiczka. Nie jest to jednak strój, który obowiązuje zawsze – każda zmiana pogody wymaga ściśle określonego stroju, konkretnych kurteczek, krótkich spodni, czapek. W niektórych klubach trzeba mieć dodatkowo krawat i marynarkę, aby móc wejść do baru. Profanacją są natomiast dresy, T-shirty, a nawet… spodnie pozbawione paska! Należy też pamiętać o długości i odpowiednim kolorze skarpet.

Etykieta na polu golfowym

Lista zakazów i nakazów, związanych z tym, co można, a czego nie można na polu golfowym, jest długa, warto więc koniecznie się z nią zapoznać. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. Przed uderzeniem piłeczki należy się upewnić, czy nie zagrozi się innym graczom.
  2. Trzeba udzielić pierwszeństwa osobom, które według przepisów są do tego uprawnione.
  3. Zagubionej piłki nie wolno szukać dłużej niż 5 minut.
  4. Gracz musi naprawić wszelkie uszkodzenia nawierzchni po uderzeniu.
  5. Nie wolno uszkadzać dołka ani stawiać toreb na darni.
  6. Na Tee, czyli polu, w którym rozpoczyna się atak na dołek, nie wolno wykonywać próbnych zamachów.
  7. Zabronione jest podpieranie się kijem.

Jeżeli piłka leci w stronę innych graczy, należy z siebie wydać okrzyk „fore”. „Uciekaj!”, „halo!” czy „uwaga!” – są absolutnie niedozwolone.Są sytuacje, w których po polu golfowym nie należy spacerować, a nawet nie wolno rozmawiać. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy inny gracz przymierza się do uderzenia.

Co robić, gdy strzał się nie udał i nie możemy znaleźć piłki? Regulamin jest surowy: mamy tylko pięć minut na odnalezienie jej. Jeżeli nie zdążymy, musimy użyć nowej. Fair play nakazuje, by przy szukaniu pił-ki pomogli nam inni gracze. Jeśli piłka wpadnie do wody, w błoto, zniknie w lesie i nie ma szans na jej odzyskanie – trzeba zaczynać rundę od nowa.

Zasady gry w golfa

GolfGra w golfa, o czym wspomniano już kilka razy, polega na trafieniu piłeczką do kolejnych dołków. Wykonuje się to przy użyciu specjalnego kija, a wygrywa ten gracz, który wbije piłkę do wszystkich dołków, wykonując przy tym jak najmniejszą liczbę uderzeń, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe, jak wydaje się niejednokrotnie osobom, które nigdy w golfa nie grały. Dołki mogą bowiem być od siebie oddalone nawet o 500 metrów.

Odmian gry w golfa jest wiele, różnią się przede wszystkim systemem liczenia punktów. Każdy z nich uwzględnia jednak tak zwany handicap – liczbę, która określa umiejętności danego gracza. Im jest niższy handicap, tym wyższy jest poziom danego gracza. Zasada ta powstała dla wyrównania szans.

Pole golfowe

Pole golfowe jest sporych rozmiarów terenem, około 30-80 hektarowym, zaprojektowanym specjalnie z myślą o grze. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, płaska łąka ze specjalnie wyhodowaną trawą. Nieodłącznym elementem pola golfowego są bowiem krzaki, pagórki, drzewa, akweny (zakola rzek, zatoki mórz). Jednym z obowiązkowych elementów są także specjalnie przygotowywane (dla utrudnienia) piaskownice, zwane „bunkrami”.

Pełną rundę golfa, związaną z zaliczeniem 18 dołków, można rozegrać jedynie na tzw. polu pełnym. Mniejsze, 9-dodatkowe, są nazywane polami treningowymi. Rozmieszczenie dołków jest różne. Odległość między miejscem rozpoczęcia gry a dołkiem wynosi od 80 do 500 metrów.

W golfa gra się nie tylko dla przyjemności – tę dyscyplinę sportu można też traktować jako sposób na zarabianie pieniędzy. Zazwyczaj rozdziela się amatorstwo od zawodowstwa. Amator nie może przyjąć nagrody za wygraną wyższej niż 300 funtów brytyjskich. Nie może też brać pieniędzy za nauczanie innych gry w golfa, zawsze startuje za własne pieniądze. Jeżeli złamie zasady, czeka go kara: co najmniej dwuletnie zawieszenie w prawach golfisty.

Poniżej filmik ilustrujący naukę gry w golfa:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=mu2J8wCxpbs&feature=related[/tube]

One Response

  1. Ernest

Reply