Zimne dłonie

Zimne dłonie

Zimne dłonie

Bardzo wiele osób skarży się na dolegliwość jaką są zimne dłonie. Co prawda nie jest to poważna dolegliwość, ale może być bardzo dokuczliwa i utrudniać różne czynności. Szczególnie przykra jest dla osób, którym towarzyszy przez całe życie.

Jakie są przyczyny zimnych dłoni

Temperatura ludzkiego ciała to około 36,6 stopni C, która zmienia się podczas dnia o jakiś 1 stopień. Prawidłowa temperatura ciała najlepiej utrzymuje się w okolicy serca, czyli w obrębie klatki piersiowej. Im dalej od serca tym trudniej jest utrzymać swoją naturalną temperaturę. Dlatego to właśnie dłonie, stopy, a głównie palce są najbardziej narażone na chłód i odczuwają najintensywniej problemy związane z krążeniem krwi. Często słyszymy przecież o odmrożeniach palców.

Najczęściej spotykaną przyczyną zimnych dłoni jest oczywiście niska temperatura. Chłód powoduje uruchomienie mechanizmów obronnych, których zadaniem jest zabezpieczyć organizm przed wyziębieniem. Zimą należy więc pamiętać o ochronie przed zimnem, głównie głowy, szyi, nóg i rąk.

Następną, również często spotykaną przyczyną zimnych dłoni są kłopoty z krążeniem. Problemy z krążeniem mogą występować na skutek różnych chorób, a także różnych sytuacji takich jak:

1. Niewydolność nerek

Choroba ta często prowadzi do różnych powikłań, np. zapalenia płuc, nadciśnienia tętniczego, zapalenia osierdzia, albo też ostrej niewydolności krążenia. Możliwe więc, że przez niewydolność nerek, ręce są ciągle zimne.

2. Toksyczny obrzęk płuc

Toksyczny obrzęk płuc może pojawić się w wyniku uszkodzenia pęcherzyków płucnych w czasie wdychania środków chemicznych, albo tlenku azotu. Krew będąca w naczyniach płucnych nie może być przepompowana przez serce i doprowadzona do poszczególnych narządów, co jest przyczyną poważnych kłopotów z oddychaniem. Występują objawy takie jak kaszel, duszności i obrzęk płuc, który powoduje zwiększenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

3. Objaw Raynauda

Pojawia się on w sytuacjach, gdy tętnice w okolicy dłoni lub stóp doznają skurczu. Skurcz taki może pojawić się z powodu zimna, emocji, albo po prostu bez konkretnej przyczyny. Na palcach pojawiają się zmiany, tzn. palce stają się sine, czerwone i spuchnięte.

kawa4. Używki

Nikotyna czy kofeina przyczyniają się do zmian w krążeniu krwi. Jeśli więc pijemy zbyt dużo kawy i palimy papierosy może to być powodem właśnie naszych zimnych dłoni.

5. Stres i lęki

W czasie zagrożenia organizm produkuje większe ilości adrenaliny. W czasie tego zjawiska najwięcej krwi dostaje się do mięśni i serca, co umożliwia gotowość do szybkiej reakcji, np. walki lub ucieczki. Podczas tego procesu jednocześnie zmniejsza się ukrwienie stóp i dłoni.

Niektóre osoby stale odczuwają lęk, mimo, że nie ma realnego zagrożenia, przez co są narażone właśnie na dolegliwość zimnych dłoni. Osoby takie powinny starać się zastosować techniki relaksacyjne, aby pozbyć się nieokreślonego lęku. Kiedy pozbędą się stanów lękowych, powinny również pozbyć się uczucia zimnych rąk.

5. Nieprawidłowe oddychanie

Zła praca układu oddechowego przyczynia się do niewłaściwego dotlenienia serca. Zbyt mała ilość tlenu we krwi może przyczyniać się do powstania stanów zapalnych na ścianach naczyń krwionośnych.

zimne dłonie6. Praca na urządzeniach utrudniających krążenie krwi

Uczucie zimnych dłoni może być spowodowane pracą na urządzeniach, które utrudniają krążenie. Sytuacja taka może pojawiać się u osób pracujących na wibrujących maszynach, np. młocie pneumatycznym, pile mechanicznej, a także u ludzi, których praca wymaga specjalnego ułożenia dłoni, np. gra na fortepianie, praca przy komputerze.

7. Niezdrowa dieta

Przyczyną zimnych dłoni może być także zła dieta. Duże ilości tłustego mięsa i margaryny są niezdrowe dla naszego serca, a więc jednocześnie dla naszego krążenia.

8. Predyspozycje genetyczne

Niekiedy ciężko jest ustalić przyczyny zimnych dłoni. Możliwe jest wtedy, że jest to wina genetyki. W takim przypadku musimy po prostu przywyknąć do uczucia zimnych rąk.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=U2Zs5L2VWXk[/tube]

Reply