Antykoncepcja – co wybrać

My, współczesne kobiety, zapracowane i zajęte karierą, lubimy trzymać rękę na pulsie i samodzielnie decydować o swoim życiu i rodzinie. Nie zawsze mamy czas na dziecko, któremu trzeba poświęcić sporo czasu i uwagi, stąd często decydujemy się na stosowanie jakiejś formy antykoncepcji, która ogranicza do minimum prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie, gdy nie jesteśmy na nią jeszcze gotowe.

Nie każda z dostępnych na rynku form antykoncepcji jest dostępna dla każdej z nas, a czynników, które mają na to wpływ, jest wiele. Wybór jest spory, najlepiej jest poradzić się wcześniej lekarza ginekologa, który wybierze metodę dla nas najbezpieczniejszą, odpowiadającą naszemu trybowi życia oraz stanowi zdrowia – nie każda kobieta może bowiem bez ryzyka przyjmować nawet przez krótki okres pigułki antykoncepcyjne czy nosić plastry Evra.

  1. Środki hormonalne mają wysoką skuteczność – ok. 99%. Zaliczamy do nich pigułki antykoncepcyjne, które łykamy codziennie przez trzy tygodnie, a następnie robimy siedmiodniową przerwę, lub takie, które łykamy przez 28 dni – przez 24 dni tabletki zawierające hormony, przez 4 kolejne tabletki placebo; plastry Evra, które nakleja się na dowolną część ciała, najlepiej na ramię, i które zmienia się co tydzień; zastrzyki Depo Provera, silnie hamujące jajeczkowanie, z których jeden wystarczy na trzy miesiące.
  2. Środki chemiczne mają średnią skuteczność, wynoszącą ok. 60%. Zaliczamy do nich globulki, pianki oraz kremy plemnikobójcze. Należy je aplikować do pochwy tuż przed stosunkiem, ich działanie polega na niszczeniu plemników.
  3. Środki mechaniczne mają, podobnie jak środki chemiczne, skuteczność wynoszącą ok. 60%. Zaliczamy do nich jednorazowego użytku  prezerwatywy, wielokrotnego użytku kapturki i krążki dopochwowe, które należy myć po każdym stosunku i stosować łącznie z kremem lub pianką plemnikobójczą, a także wkładki domaciczne, które – raz założone  chronią przed ciążą od trzech do pięciu lat.

Do metod antykoncepcji nie zaliczamy tzw. metod naturalnych, np. kalendarzyka małżeńskiego czy metody termicznej, gdyż pomagają one ustalić termin owulacji, gdy już do niej doszło. Stosowanie metod naturalnych jest więc wskazane przede wszystkim wówczas, gdy planujemy ciążę.

Reply