Ciekawy świat zapalniczek

Zapalniczka benzynowa

Zapalniczki

Czy można napisać ciekawy artykuł o tak prostym, wydawałoby się, przedmiocie codziennego użytku, jakim jest… zapalniczka!? Można! Okazuje się, że nawet zwykłe zapalniczki mogą być interesującymi gadżetami, jeśli tylko zagłębić się w ten temat.

Zapalniczki towarzyszą człowiekowi prawie od 100 lat. I chociaż są to „urządzenia” banalnie proste, nie wymyślono dotąd dla nich żadnej alternatywy. Tylko w Polsce żyje prawdopodobnie kilkanaście milionów ludzi, którzy nie są w stanie obejść się bez zapalniczek! Należą do nich nie tylko czynni palacze, ale również właściciele kominków, grilli, kuchenek gazowych, a także majsterkowicze czy amatorzy sziszy. Zapalniczki są po prostu niezastąpione!

Benzynowa czy żarowa?

Zapalniczka żarowa99% osób korzystających z zapalniczek wyobraża sobie te przedmioty jako proste, zwykłe kawałki plastiku. Świat zapalniczek jest jednak znacznie bogatszy niż podstawowe modele zapalniczek krzesiwowych czy piezoelektrycznych, które dostaniemy w pierwszym-lepszym kiosku. Czy wiesz na przykład, że niektórzy za zapalniczkę potrafią zapłacić, bagatela, kilkaset złotych!?

Takie ceny osiągają przede wszystkim oryginalne modele zapalniczek benzynowych, które – w przeciwieństwie do większości zapalniczek – jako paliwo wykorzystują benzynę, której opary palą się, tworząc płomień. Zapalniczki benzynowe, szczególnie marki Zippo, to szczyt luksusu w świecie zapalniczek, mimo, że… są bardzo uciążliwe w użyciu! Benzyna bowiem szybko wyparowuje z zapalniczki i trzeba ją regularnie uzupełniać (średnio co 2 tygodnie). Chętnych, by zapłacić za takie cudo 100 czy 200 złotych i tak jednak nie brakuje…

Fajnym (i zdecydowanie tańszym) gadżetem są też zapalniczki żarowe, zwane także sztormowymi. Są to zapalniczki gazowe, o tyle ciekawe, że posiadają specyficzny, kolorowy płomień, który dodatkowo nie gaśnie na wietrze! Najtańsze modele zapalniczek żarowych można dostać na Allegro już za 10 – 15 złotych.

A może zapalarka?Zapalarki do odpalania zniczy

Coraz większą popularnością cieszą się również zapalarki, czyli długie zapalniczki. Zapalarka ma długość kilkunastu centymetrów i często posiada wysuwaną lub przekręcaną lufką. I jest świetnym przykładem na to, że długość jednak ma znaczenie – za pomocą zapalarki bezpiecznie i bez ryzyka oparzeń można zapalić znicze, grilla, kominek czy kuchenkę gazową.

Świat zapalniczek może być naprawdę fascynujący. Już najwyższy czas, być Ty też wyposażył się w gadżet, jakim może być fajna zapalniczka. Najlepiej na Allegro, gdzie ciekawe zapalniczki kupisz już za parę złotych!

 

Reply