Co o zdrowiu mówi Twoja skóra?

Najlepsze balsamy i kąpiele w ziołach czy ekskluzywne zabiegi w SPA. Próbowałaś już niemal wszystkiego. Choć starannie pielęgnujemy skórę, ona stale daje nam się we znaki. Może, więc zamiast u kosmetyczki kobiety powinny szukać pomocy u lekarza. Bywa, że urodowe z pozoru kłopoty zwiastują chorobę.

Podrażniona i wysuszona

Gdy skóra staje się podrażniona i przesuszona – w ten sposób informuje, że nieumiejętnie się o nią troszczymy. Po prostu szybko reaguje na każde niewłaściwe traktowanie. Równie czuła jest na nieprawidłowe procesy, jakie zachodzą w organizmie. Odpowiedzią na nie są np. swędzące, plamki na twarzy czy widoczny wąsik albo kruche, rozdwajające się paznokcie. I choć wyglądają one wyłącznie na urodowe niedoskonałości, mogą być sygnałem choroby. Gdy bezustannie swędzi całe ciało – powody mogą być różne. Skóra może być po prostu przesuszona. Wtedy wszystko powinno ustąpić, gdy zaczniemy ją regularnie natłuszczać i nawilżać. Czasami to też oznaka uczulenia, np. na środki do prania czy nawet jedzenie.

Jeśli nie jesteś w stanie powstrzymać się od drapania, bo skóra jest tak podrażniona może chodzić o neurodermit – chorobę wywołaną zakłóceniem pracy układu nerwowego. Wtedy należy udać się do dermatologa, jeśli uzna, iż to neurodermit przepisze odpowiednie leki. Gdy łydki i uda pokryły się „pajączkami”, czyli mało widocznymi czerwonymi niteczkami na skórze, może to być pierwsze ostrzeżenie, że ścianki naczyń krwionośnych zaczynają być mało elastyczne.

Ciężkie i opuchnięte nogi

Niepokojący może być fakt, że jeśli po całym dniu czujemy – nogi stały się ciężkie i opuchnięte. W ten sposób odzywać może się utrudnione krążenie krwi w żyłach. Warto wtedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po poradę oraz wcierać w skórę kremy bądź żele przeciwobrzękowe i równocześnie uszczelniające naczynia.

Gdy paznokcie łamią się i kruszą, jeśli nakładamy wzmacniające odżywki na nasze paznokcie a mimo to rozdwajają się i pękają, może być to przyczyną małej ilości żelaza. Jest to jedna z częstych kobiecych przypadłości.  Czasami kruche, łamliwe paznokcie bywają przyczyną niedoczynności tarczycy. Wtedy również skóra staje się sucha i blada, często marzną dłonie i stopy a pod koniec dnia puchną nogi. Poza tym pojawia się uczucie senności, apatii. Zarówno przy niedoborze żelaza jak i niedoczynności tarczycy dłonie wymagają większej troski. Należy je natłuszczać kremami i udać się do lekarza pierwszego kontaktu i na badania krwi, konieczna będzie morfologia z oznaczeniem o zawartości żelaza w osoczu. Jeżeli natomiast wyniki będą sugerować niedoczynność tarczycy należy uzyskać od lekarza skierowanie do endokrynologa.

Natomiast, gdy skóra staje się szorstka i sucha może być to oznaką uczulenia, jednak wyjątkowe przesuszenie skóry może być przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby. Dolegliwość taką można również podejrzewać, jeśli ciągle czujemy zmęczenie. W takim przypadku nie należy nosić obcisłych czy szorstkich ubrań np. z wełny. Na taki strój, bowiem przesuszona skóra łatwo reaguje podrażnieniem, co nasila się swędzenie.

Reply