Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla człowieka?

aktywność fizycznaKoniec zimy zazwyczaj równa się wzmożona aktywność, planowanie powrotu do formy, pięknego ciała i ogólnego lepszego samopoczucia. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego warto ruszać się więcej, jak często poświęcać się aktywności fizycznej, a także, jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie pod jej wpływem.

Zapraszamy do lektury!

Aktywny tryb życia

Większość z nas ćwiczy, ale niestety nieregularnie. Zapominamy, że aktywny sposób spędzania wolnego czasu jest dużo przyjemniejszy i przede wszystkim zdrowszy dla naszego organizmu. To nie tylko piękne ciało, ale również lepsze samopoczucie, młodszy wygląd i – co ważne – sprawniejsza pamięć i koncentracja. Mózg, dotleniając się, lepiej i efektywniej pracuje, dlatego tak ważny jest ruch, a w szczególności ten na świeżym powietrzu. Nie trzeba wymieniać chyba wszystkich zalet aktywności fizycznej, a proszę mi uwierzyć, jest ich naprawdę wiele. Poniżej kilka argumentów przemawiających za aktywnością fizyczną, które z pewnością pomogą zdecydować się (tym bardziej opornym) na uprawianie sportu, bądź chociażby namówią na spacer.

Punkt 1.  Aktywność fizyczna to świetny sposób na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych.

Systematyczność, zapał, a przede wszystkim niewiele włożonych finansów może spowodować, że nasz organizm będzie „działał” bez zarzutu. Ruch korzystnie wpływa na układ oddechowy, odpornościowy, krwionośny. Dodatkowo regularność treningów, spacerów czy innej formy aktywności usprawnia nasz układ przemiany materii, tzw. metabolizm. Ten fakt odpowiedzialny jest chociażby za powiększenie pojemności życiowej płuc czy ilości krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu, a co za tym idzie wytrzymałość naszego organizmu rośnie.

Punkt 2. Ruch to dobra forma na odreagowanie stresów.

Nie każdy wie, że ruch jest również świetny dla naszej psychiki. Intensywnie trenując, pozbywamy się stresu nagromadzonego w pracy czy w domu. To dobry sposób na odreagowanie ciężkich sytuacji i problemów, z którymi stykamy się co dzień. Co więcej, ćwicząc, odrywamy się od rzeczywistości, pozostajemy niejako w innym świecie. Ponadto dzięki ćwiczeniom możemy poprawić sobie humor i odrobinę „połechtać” własne ego (że daliśmy radę).

Punkt 3. Ćwicz, a będziesz szczupły i zdrowy.

Ruch obok diety to nieodzowny element walki o świetny wygląd i szczupłą sylwetkę. Poświęcając dziennie ponad pół godziny na wybraną i lubianą przez siebie aktywność, sprawiamy, że ciało pozostaje dłużej jędrne. Ruch pozwala też – co zainteresuje głównie panie – sprawnie walczyć ze skórką pomarańczową. Co ważne, nawet spacer szybkim tempem (minimum 3 razy w tygodniu) spowoduje, że nasze nogi będą smuklejsze i zgrabniejsze.

ruch to zdrowiePunkt 4. Ruch to dłuższe życie.

Ludzie starsi częściej narażeni są na kontuzje, złamania kości, choroby. Aktywność fizyczna, regularnie uprawiany sport może wydłużyć ich życie. Jest tak dlatego, że gdy się ruszamy, spada poziom cholesterolu we krwi, co oddala ryzyko wystąpienia miażdżycy czy zawału serca. Po drugie wzmocnione treningami stawy i kości będą silniejsze, mniej narażone na kontuzje. Co ważne dla osób starszych, ruch pozwoli cieszyć się bardziej życiem intymnym i spowoduje, że odkryją swoją drugą młodość.

Punkt 5. Aktywność fizyczna sprzyja poznawaniu nowych osób.

Idąc np. samotnie na siłownie, już po pierwszej wizycie kogoś poznajemy, rozmawiamy, razem ćwiczymy. Zdobywamy nowych znajomych, ludzi, którzy będą nas wspierać, i których my będziemy mogli wspierać, a to znacznie wpływa na systematyczność i chęci do ćwiczeń. Bieganie, rolki czy spacer to dobry pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu, który na pewno korzystnie wpłynie na relacje dwojga ludzi.

Nie ma się nad czym zastanawiać następnym razem, gdy będziemy myśleć iść czy nie iść pobiegać/na spacer/na basen. Bez dwóch zdań IŚĆ. Ruch to dobre lekarstwo na wszelakie dolegliwości.

Korzyści płynące z ruchu przedstawione zostały także na poniższym filmie. Zapraszamy do obejrzenia!

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=a8cAHNudtjU[/tube]

 

Wpływ aktywności fizycznej na nadciśnienie omówiony został poniżej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=RzNJTC9XOrw[/tube]

Reply