Dlaczego kobiety nie powinny palić?
O negatywnych skutkach palenia nie trzeba chyba nikomu przypominać – prowadzi ono do nowotworów płuc, problemów ze wzrokiem, osłabia system immunologiczny…
W konsekwencji przyczynia się do zwiększonej podatności na choroby i infekcji oraz zwiększa prawdopodobieństwo np. utraty włosów, powoduje wiotczenie i marszczenie się skóry, niszczy zęby, uszkadza kości, upośledza pracę układu krwionośnego, a więc także i serca. A to tylko niektóre z konsekwencji, jakich mogą spodziewać się nałogowi palacze…
Wpływ palenia na organizm kobiety
Szczególnie powinny się go wystrzegać kobiety – palenie tytoniu w okresie rozrodczym niszczy bowiem dobroczynny wpływ estrogenów na cały kobiecy organizm.
Estrogeny chronią kobiety do 50. roku życia, czyli mniej więcej do menopauzy, przed chorobą wieńcową, cukrzycą czy nadciśnieniem, utrzymują w dobrym stanie naczynia, sprawiają, że kobiety średnio do 70. roku życia mają więcej niż mężczyźni dobrego cholesterolu HDL, a podatność na choroby taką jak mężczyźni zyskują dopiero ok 75-84 roku życia.
Wraz z dymem papierosowym znika estrogenna ochrona przed chorobą wieńcową, miażdżycą itp., paląca kobieta pozbawia się więc zbawiennego wpływu hormonów żeńskich na cały organizm i właściwie dwudziestoletniej amnestii chorobowej, jaką jej one dają.
Zwiększa się także prawdopodobieństwo przedwczesnej menopauzy, w dodatku prawie czterokrotnie, a dodatkowo – jeżeli kobieta bierze środki antykoncepcyjne – jest prawie 19 razy bardziej narażona na zakrzep.
Świadomość negatywnych konsekwencji palenia papierosów to pierwszy krok do tego, aby zerwać z nałogiem – nie zwlekaj więc ani chwili dłużej, rzuć palenie już dzisiaj!
Reply