Jak hodować zioła w domu?

zioła

Jak hodować zioła w domu?

W domu można samemu założyć ziołowy ogródek. Dostarczy on nam nie tylko przypraw i odświeży powietrze, ale będzie również cennym źródłem wielu leczniczych mieszanek, które przydadzą się nam właściwie przez cały rok

Większość ziół dobrze rośnie w pojemnikach, zarówno na parapecie, jak i na balkonie czy też tarasie. Do uprawy ziół lepiej nadają się doniczki ceramiczne niż plastikowe. Niezależnie od tego, w jakim pojemniku będziemy je sadzili, musimy pamiętać o drenażu. Pojemnik powinien mieć w spodzie niewielki otwór, a na dno trzeba wsypać warstwę żwiru, perlitu albo kawałki potłuczonej, starej doniczki. Następnie napełniamy pojemnik mieszanką na bazie torfu lub ziemi. By utrzymać korzystny dla ziół odczyn gleby, warto co roku domieszać do niej odrobinę wapna ogrodniczego. Ziołowy ogródek najlepiej jest zakładać wczesną wiosną.

Jak pielęgnować zioła w domu?

Niektóre rośliny nie lubią swego towarzystwa, dlatego zioła lepiej sadzić w niewielkich, osobnych pojemnikach, albo np. specjalnych, wysokich donicach z wieloma otworami, w których sadzi się pojedyncze rośliny.

Gdzie hodować zioła w domu?

Wybierając miejsce  dla ziołowego ogródka, pamiętajmy, że większość roślin lubi słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie. Wybierzemy więc okno dobrze oświetlone. Świetnie będą się na nim czuły m.in. bazylia, szałwia, majeranek, lawenda, rozmaryn i pietruszka. Za nimi może stać np. koperek, szczypiorek, cebula, czosnek, kminek, estragon i melisa, które lubią słońce, ale znoszą też lekki cień. A mięta, rozmaryn i lubczyk wolą trochę mniej słońca, więc mogą stać w cieniu innych ziół.

Jeżeli wybrane przez nas doniczki nie są zbyt duże, to możemy je ustawić razem na tacy wyłożonej otoczakami. Po pierwsze pozwoli to swobodnie spływać nadmiarów wody z doniczek, a po drugie spełni rolę nawilżacza.

Ustawiając doniczki czy skrzynki na balkonie, pamiętajmy, że zioła nie lubią przeciągów i skoków temperatury. Najlepiej rosną, gdy temperatura w pomieszczeniu waha się od 15 do 20 st. C. W niższej niż 8 st. C nie będą rosły. Zioła z domu możemy przenosić na balkon lub do ogrodu późną wiosną lub wczesnym latem, a zabierać je z powrotem przed pierwszymi przymrozkami. Ogrodnicy radzą, by rośliny przenosić wtedy, gdy temperatury w domu i na zewnątrz są do siebie zbliżone. Zioła nie będą narażone na szok termiczny i szybciej się zaaklimatyzują. Do ogrodu lub na balkon lepiej przenosić zioła w doniczkach; uniknie się wtedy uszkodzenia korzeni przy przesadzaniu.

Jak zbierać zioła?

Zbierając zioła, nie możemy zapominać o kilku zasadach. Bazylia, estragon, majeranek lepiej się rozkrzewiają, jeśli urwiemy ich czubki. Potem możemy zbierać większe, boczne liście. Nie powinno się jednak zrywać jednorazowo więcej niż jedną piątą liści; roślinie trzeba dać szansę, by odrosła. Przy zbiorze mięty natomiast wycinajmy całe pędy. Sprawi to, że będą odrastały nowe, a mięta nie będzie obsypana małymi, kiepskimi listkami bocznymi. Pietruszka co prawda jest dwuletnia, ale najlepsze liście wytwarza w pierwszym roku życia. Gdy je wypuści, zbierajmy zawsze te zewnętrzne, boczne. Pamiętajmy też, by pietruszce i lubczykowi obrywać pojawiające się pędy kwiatowe. Listki rozmarynu oraz szałwii można obrywać równo ze wszystkich stron. Szczypiorek i cebulę przycinamy do wysokości około 4 cm od podłoża. W innym wypadku, np. jeżeli będziemy zrywać same szczyty, liście będą usychały.

Jeżeli zrywamy zioła, których nie zużyjemy natychmiast to zbierajmy je do .koszyczka o płaskim dnie albo do drewnianej skrzynki. Nie wolno wkładać ich do plastikowych toreb, gdyż pogniotą się, zaparzą i nie będą się nadawały do użytku. Gdy zbieramy zioła, z których nie będziemy robić mieszanki, nie kładźmy jednych na drugie, ponieważ wymieszają się ich aromaty.

Jak przechowywać zioła?

Większość ziół szybko więdnie po zerwaniu. Przechowywane w lodówce, zachowają świeżość przez kilka dni. Świeże zioła możemy też zamrażać. Trzeba je wtedy popakować w osobne, foliowe torebki i włożyć do zamrażalnika.

Do suszenia ziół wybierzmy ciepłe, suche i ciemne miejsce. Rozłóżmy na czystym papierze osobno listki poszczególnych roślin. Jeżeli suszymy całe pędy, wieszajmy pęczki (do 10 roślin) czubkami do dołu. Nie dokładajmy nowych do tych już podsuszonych.

Suche liście pakujemy do osobnych, szklanych, ciemnych słoików i zakręcamy. Kruszymy je przed użyciem. Słoiki stawiamy w suchym, ciemnym miejscu. Po roku suche zioła wymieniamy.

Reply