Jak prawidłowo myć włosy?

piękne włosy

Jak prawidłowo myć włosy?

Głowę trzeba myć tak często, jak jest to potrzebne, nawet codziennie. Na pewno nie zaszkodzi to włosom, pod warunkiem jednak, że dobierzemy odpowiedni szampon.

W nowoczesnych kosmetykach zawarte są bowiem silnie działające substancje. A to, co korzystne np. dla skóry suchej, na pewno nie posłuży skórze tłustej, zaś dla skóry z łupieżem może okazać się wręcz szkodliwe.

Mycie krok po kroku

W trakcie tej prostej – zdawałoby się -czynności popełniamy wiele błędów. Często nanosimy szampon bezpośrednio na skórę głowy, a to może spowodować jej podrażnienie. Po umyciu zaś energicznie trzemy włosy ręcznikiem, przez co plączą się i łamią.

Sprawdź, czy prawidłowo myjesz włosy:

  • przed myciem dokładnie je rozczesujesz;
  • ustawiasz temperaturę wody tak, by była ciepła, ale nie za gorąca (około 39°C);
  • moczysz włosy i nanosisz szampon – najpierw jednak nalewasz go na dłonie, rozcierasz i nakładasz, jedną ręką tuż powyżej linii czoła, drugą nad karkiem;
  • delikatnie, opuszkami palców, rozprowadzasz szampon po skórze głowy, jednocześnie ją masując;
  • spłukujesz głowę i myjesz ją powtórnie;
  • po spłukaniu nadmiar wody z włosów delikatnie odciskasz ręcznikiem.

Jak wybrać odpowiedni szampon?

Dobiera się go w zależności od tego, czy skóra głowy jest sucha, tłusta, czy normalna. Jeśli włosy wymagają częstego mycia, musimy sięgnąć po szampony przeznaczone do codziennej pielęgnacji.

Włosy potrzebują odżywek

Odżywek do włosów powinni używać wszyscy, także dzieci. Chronią one bowiem łuski włosa przed uszkodzeniem (choćby w czasie rozczesywania), są też osłoną przed niszczącym wpływem zanieczyszczonego powietrza.

Mają właściwości nawilżające, ułatwiają rozczesywanie, a nawet działają na włosy regenerujące.

Odżywkę nakładamy na włosy umyte i lekko osuszone ręcznikiem (nie na skórę głowy!). Ilość preparatu zależy od długości włosów. Najlepiej rozprowadzić go grzebieniem, by równomiernie rozłożył się na całej długości włosa. W zależności od instrukcji na opakowaniu – odżywkę spłukujemy lub nie. Jeśli jest to konieczne, trzeba to zrobić dokładnie, inaczej włosy trudno będzie ułożyć.

Jaką odżywkę wybrać?

Odżywkę dobiera się do rodzaju włosów (np. zniszczonych, łamliwych lub farbowanych), a nie do skóry.

  • Odżywki w piance najlepiej nadają się do włosów wysuszonych, zniszczonych, po trwałej ondulacji (nadają im sprężystość) lub farbowanych (utrzymują pigmenty wewnątrz włosa). Zazwyczaj się ich nie spłukuje.
  • Odżywki o konsystencji balsamu poleca się szczególnie do włosów długich, trzeba jednak pamiętać o dokładnym ich spłukaniu, gdyż bardzo obciążają włosy.
  • Odżywki – maski regenerujące, dzięki temu, że zawierają keratynę (naturalny budulec włosa), uzupełniają ubytki we włosach, dlatego świetnie poprawiają stan włosów suchych i zniszczonych. Nałożenie takiej maski regenerującej przyda się też od czasu do czasu włosom po trwałej i rozjaśnionym.
  • Włos w płynie to nic innego jak naturalna keratyna. Taka odżywka regularnie stosowana poprawia wygląd włosów, pogrubia je. Na efekty trzeba jednak poczekać pół roku.

Reply