Kosmetyki z aloesem
Mimo że kolczasty i mało urodziwy, posiada naprawdę bezcenne i często niedoceniane przez nas właściwości. Aloes, bo o nim mowa, naprawdę korzystnie wpływa na nasze ciało – m.in. nawilża, odmładza, a nawet leczy.
Co jeszcze warto o nim wiedzieć, wyjaśniamy dzisiaj.
Znany od wieków
Naukowcy odkryli wzmianki o tej niesamowitej roślinie pochodzące sprzed 3000 lat, zapisane na glinianych sumeryjskich tabliczkach. Właściwości aloesu były też stosowane w medycynie ludowej, m.in. od leczenia ran, problemów skórnych, a także chorób wewnętrznych.
W starożytnym Egipcie królowe Kleopatra i Nefretete używały soku z tej rośliny do kąpieli, aby zachować młody i promienny wygląd. Zanim naukowcy potwierdzili cudowne działania aloesu, nasze babcie już wiedziały, że warto z niego korzystać. To wielka bomba witaminowa, stanowiąca źródło witamin C, E, B, kwasów tłuszczowych i substancji odżywczych.
Na świecie znanych jest ponad 3 tysiące gatunków aloesów, ale do produkcji kosmetyków używa się soku i żelu uzyskanego z liści aloesu zwyczajnego i drzewiastego. To właśnie te odmiany znajdziemy w kremach, maseczkach, szamponach, pastach do zębów, mydłach i dezodorantach.
Nawilżona skóra
Wszystkie składniki aloesu świetnie nawilżają naskórek, odmładzają go i mają zdolność wnikania w głąb tkanek. Niezależnie od cery można zastosować prosty zabieg – jeśli mamy żywą roślinę w domu, ucinamy liść, usuwamy skórę i co dzień rano oraz wieczorem przecieramy sokiem twarz.
Jeśli nasza cera jest tłusta i skłonna do wyprysków, możemy zastosować domowy tonik: miąższ z 5-6 liści miksujemy z wodą, dodajemy 150 ml gliceryny i sok z połowy cytryny, a po 24-godzinach przelewamy przez sito i stosujemy co dzień. Pierwsze efekty zobaczymy bardzo szybko.
Na cerę suchą korzystnie zadziała maseczka z 2 łyżeczek tłustego kremu zmieszanego z łyżeczką soku z aloesu i taką samą ilością oliwy. Nakładamy 1-2 razy w tygodniu.
Na problemy i lśniące włosy
W żelu aloesowym znajdują się substancje antybakteryjne, a w soku – saponiny o właściwościach odkażających oraz kwas salicylowy. Kosmetyki z ich dodatkiem pomagają w walce z trądzikiem: wysuszają wypryski, nie pozostawiają blizn i sprawiają, że skóra staje się czysta i gładka.
Sposób na codzienną pielęgnację skóry trądzikowej: przecieraj krostki miąższem i rób okłady z soku aloesowego przez 30 dni.
Aloes poprawia mikrokrążenie w skórze, dzięki czemu pobudza do wzrostu mieszki włosowe. Gdy mamy słabe, wypadające włosy, wystarczy, że codziennie wsmarujesz sok aloesowy w skórę głowy. Dodatkowo aloes dodaje włosom połysku i miękkości oraz ułatwia ich rozczesywanie.
Warto spróbować maseczki ze zmiksowanych 2 liści aloesu, szklanki ciepłej wody i łyżeczki miodu. Ze względu na właściwości grzybobójcze jest ona dobrym środkiem na pozbycie się tłustego łupieżu. Najlepiej przygotować mieszankę soku aloesowego ze spirytusem 20% i wcierać ją w skórę głowy co drugi dzień przez 2-3 miesiące. Aloes ma wszechstronne działanie i radzi sobie z problemami każdych włosów, także tych mieszanych – tłustych u nasady i suchych na końcach.