Nawracające grzybice

Nawracające grzybice

Nawracające grzybice

Na pewno niejeden raz słyszałeś o grzybicy, chorobie, o której czasami mówi się, że jest plagą XXI wieku. Najgorsze, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo możemy się stać jej ofiarami…

Objawy grzybicy

Grzybica może zaatakować różne organy naszego organizmu, przynosząc nieprzyjemne, często utrudniające życie objawy.

Możemy do nich zaliczyć m.in. zwiększoną senność, apatię, zaburzenia snu, zawroty głowy, migreny, zapalenie stawów, kłopoty trawienne, zaparcia, biegunki, nietolerancję alkoholu, pleśniawki, uszkodzenia skóry między palcami, nawracające zapalenia pęcherza i dróg moczowych, napady wilczego głodu itp., w zależności od tego, które organy zostały zaatakowane.

Diagnoza nie zawsze jest prosta, często podejrzewa się inne choroby, dające podobne objawy.Jeżeli jednak wróg zostanie już rozpoznany i rozpoczniemy leczenie, konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż walka będzie trudna i długa.

Leczenie grzybicy

Jeżeli mimo wielomiesięcznego leczenia zaproponowanego przez internistę grzybica przenosi się z jednego organu na drugi, atakując kolejno żołądek, gardło, paznokcie czy okolice intymne, konieczne staje się przeprowadzenie bardzo dokładnych badań. Należy zgłosić się do specjalisty od chorób grzybiczych, tzn. do mikologa, który pobierze wymaz z każdej zaatakowanej grzybicą części ciała i przeprowadzi odpowiednie testy. Wtedy okaże się, jaki rodzaj grzyba zaatakował poszczególne części ciała – a w zależności od rodzaju grzyba bardzo często konieczne jest podjęcie innych metod leczenia.

Podatność na grzybicę wiąże się także z niektórymi chorobami przewlekłymi, upośledzającymi nieco odporność, takimi jak cukrzyca czy alergia – należy więc zbadać się także pod kątem tych schorzeń. Dopiero po otrzymaniu kompletu wyników mikolog będzie mieć możliwość przypisania nam odpowiednich leków.

Rola diety w leczeniu grzybicy

Co ważne, należy również pamiętać o odpowiedniej diecie. Ważne jest to, aby unikać wszystkich produktów zawierających cukier, owoców, napojów zawierających alkohol, słodzonych, produktów z białej mąki pszennej, jasnej mąki żytniej, muesli z owocami, sosów w torebkach, konserw rybnych, filetów panierowanych itp.

Pomagają też suplementy diety wspomagające oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zawierające błonnik, pomagający usuwać zalegające w jelitach niestrawione resztki pokarmowe.

Reply



Reply