Nudności i wymioty
Przyczyny nudności i wymiotów
Nudności i wymioty są najczęściej objawem zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, powstających na skutek przejedzenia lub na skutek zatrucia.
Czynnikami wywołującymi nudności i wymioty są również stany lękowe, strach, szok, migrena i podrażnienie narządu równowagi w uchu wewnętrznym, np. w wyniku choroby lokomocyjnej. Małe dzieci wymiotują często podczas chorób zakaźnych wywołujących gorączkę.
Wymioty mogą też czasami być objawem innej choroby, np. wrzodów żołądka, nie leczonej cukrzycy, żółtaczki, kamicy woreczka żółciowego lub nowotworu.
Niektóre leki, szczególnie przeciwbólowe i stosowane w leczeniu nowotworów, mogą wywołać nudności i wymioty.
Zapobieganie nudnościom i wymiotom
Aby uniknąć nudności, zawsze jedz powoli i starannie przeżuwaj pokarm. Unikaj jedzenia zbyt obfitych posiłków. Jeśli nudności pojawiają się stale po zjedzeniu pewnych pokarmów, można podejrzewać, że pacjent jest na nie uczulony lub źle je toleruje. Wtedy powinien zrezygnować z jedzenia tych pokarmów.
Żeby zapobiec rozstrojowi żołądka, należy dbać o higienę i czystość, szczególnie w kuchni. Nudności w okresie ciąży można złagodzić, jadając często niewielkie posiłki.
Leczenie nudności i wymiotów
- Podczas wymiotów pij dużo płynów zwłaszcza, jeśli towarzyszy im biegunka.
- Przez cały dzień często popijaj wodę lub sok owocowy.
- Aby uzupełnić niedobory soli mineralnych i wody, wywołane wymiotami, pij specjalnie przygotowany roztwór.
- Sprawdź, czy twój żołądek lepiej znosi ciepłe czy zimne napoje.
- Nie pij alkoholu, ponieważ działa on moczopędnie i powoduje odwodnienie organizmu, podrażnia też żołądek, co opóźnia wyzdrowienie.
Leki ziołowe na nudności i wymioty
- Imbir łagodzi nudności i wymioty. Żuj kawałek korzenia imbiru, łykaj tabletki imbirowe lub popijaj herbatkę imbirową.
- Jeśli nudności są wywołane uczuciem lęku, możesz, je złagodzić, pijąc napar z rumianku, który uspokaja i reguluje pracę żołądka.
Leki z kredensu
Przyprawy korzenne, takie jak goździki, cynamon, kardamon, wzmagają trawienie i ułatwiają wydalanie szkodliwych substancji przez jelita. Kiedy masz nudności, pij powoli napar z jednej z tych przypraw. Unikaj ich jednak, kiedy chorujesz na wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Co jeść?
Po napadzie nudności i wymiotów daj organizmowi czas na to, by doszedł do siebie, i stopniowo wracaj do normalnego sposobu odżywiania. Początkowo jedz tylko łagodne i lekkostrawne: ryż, bulion, niskotłuszczowy jogurt, grzanki z pełnoziarnistego pieczywa i przecier z jabłek. Nie pij kawy i herbaty, nie jedz tłustych potraw.
Esencje kwiatowe Bacha
Nudności wywołane lękiem pomaga łagodzić figlarek plamisty lub osika.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy wymioty i nudności bez wyraźnej przyczyny trwają dłużej niż 12 godzin lub wystąpiły po zjedzeniu niedogotowanego pokarmu.
- Gdy podejrzewasz, że przyczyną są zażywane lekarstwa.
- Gdy odwiedziłeś niedawno tropikalne kraje.
Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:
- W wymiocinach jest krew lub czarna treść przypominająca fusy kawy.
- Odczuwasz silny ból głowy, masz zawroty głowy, gorączkę, ostry ból brzucha, senność, światłowstręt lub ból w klatce piersiowej.
Podczas wymiotów należy postępować mniej więcej podobnie jak przy biegunce. Trzeba nawadniać organizm płynami z elektrolitami np orsalitem. Różnica polega tu na tym, że nie można pić zbyt wiele na raz. Trzeba to robić często ale w małych ilościach. Lepiej przez kilka godzin nie spożywać żadnych pokarmów bo zwykle wywołuje tu odruch wymiotny.