Programy partnerskie – sposób na biznes w internecie

Program partnerski to korzyść dla obu stron

Programy partnerskie – sposób na biznes w internecie

W internecie można zarobić na wiele różnych sposobów. Jednym z ciekawszych i bardziej dochodowych są bez wątpienia programy partnerskie. Ten „rodzaj” e-biznesu nie należy z pewnością do najłatwiejszych, ale daje zarobić naprawdę sporo. Pod warunkiem, że wiemy jak na programach partnerskich zarabiać.

Jak działają programy partnerskie?

Zasada działania programów partnerskich jest dość prosta i opiera się na obopólnej korzyści. Chodzi po prostu o to, by dzięki PP zarabiał zarówno sklep (zwiększając sprzedaż i tym samym przychody, a przy okazji zyskując efektywną formę promocji) jak i partner (dzięki prowizjom za sprzedaż). Całkiem dobrze prezentuje to poniższy schemat:

Działanie programu partnerskiego

Źródło:  http://zarabianie-na-blogu.pl/programy-partnerskie

Idea programów partnerskich zakłada, że partner będzie promował na swojej stronie internetowej (np. blogu, forum) produkt lub usługi danego sklepu. Promocja ta odbywa się poprzez umieszczenie linków lub banerów partnerskich, których kliknięcie powoduje przeniesienie potencjalnego klienta ze strony partnera do strony sklepu. Jeśli klient dokona zakupu po takim „przeniesieniu” – partner otrzymuje prowizję.

Prowizja w programach partnerskich

Prowizja może mieć w programach partnerskich bardzo różny charakter. Najczęściej spotykaną jest prowizja za sprzedaż – jeśli ktoś kupi np. książkę za 50zł, partner otrzymuje 10 czy 15 procent tej kwoty. Zdarza się też – choć rzadko –  że sklepy płacą partnerom za:

  • samo kliknięcie w link partnerski (zwykle kilka – kilkanaście groszy za każde kliknięcie)
  • rejestrację w danym serwisie lub założenie konta (kilka – kilkadziesiąt złotych jednorazowo)

Wróćmy jednak do prowizji za sprzedaż. Istotne jest to, że może mieć ona charakter stały lub jednorazowy. W pierwszym przypadku, klient, który raz dokonał zakupu z naszego polecenia, zostaje do nas „przypisany” na zawsze. Jeśli w przyszłości ponownie coś kupi w tym sklepie – znowu dostaniemy prowizję.

W przypadku prowizji jednorazowej, zarabiamy tylko raz. Nie trzeba chyba dodawać, że lepiej uczestniczyć w takich programach partnerskich, w których możemy liczyć na stałe prowizje…

Zarabianie na programach partnerskich

Programy partnerskie dają szansę w zasadzie nieograniczonych zarobków. Nie oznacza to jednak wcale, że ten „rodzaj” e-biznesu jest prosty, łatwy i przyjemny. Wręcz przeciwnie: by zarobić na programach partnerskich trzeba się mocno napracować.

Przede wszystkim, potrzebna jest strona internetowa o dużej oglądalności. Nie może być to jednak strona „o byle czym”, lecz taka, by można do niej „dopasować” PP jakiegoś sklepu czy portalu. Powszechnie wiadomo, że najwięcej zarobić dają programy partnerskie związane z finansami (jednocześnie jednak „wybicie” się w tej tematyce wymaga mnóstwa czasu i pieniędzy). Popularnym programem partnerskim jest również chociażby PP Złotych Myśli (serwis sprzedający e-booki i książki), który „pasuje” do stosunkowo wielu branż.

One Response

Reply