Przed narodzinami dziecka

ciąża

Wyprawkę dla dziecka najlepiej przygotować jeszcze przed jego narodzinami.

Zanim jeszcze nowy członek rodziny zagości na świecie, warto zadbać o niezbędne rzeczy związane z jego narodzinami. Kierujmy się opinią doświadczonych mam oraz wybierajmy produkty bezpieczne, funkcjonalne i trwałe. 

Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek w tym zakresie. Zapraszamy do lektury!

Na pierwsze dni

Przesądni rodzice wolą skompletować pełną wyprawkę dla dziecka tuż po porodzie. Nie jest to najlepsze wyjście, ponieważ najczęściej nie ma wtedy czasu na nic, świat kręci się wokół dziecka i znacznie trudniej dokonać wyboru. Dlatego lepiej o tym pomyśleć wcześniej i na spokojnie kupić to, co sobie zaplanowaliśmy.

Największą radość przyszłej mamie sprawia zawsze kupowanie ubranek. Najmniejszy rozmiar dla dzieci urodzonych o czasie to 56. Na pierwszy miesiąc wystarczy 5 szt. body z długim lub krótkim rękawem, kilka śpioszków, 3-5 par skarpetek i 2-3 cieplejsze sweterki. Warto kupić również 2 czapeczki i dwa pajacyki rozpinane z przodu i z boku, co ułatwia przebieranie maluszka. Pamiętajmy, żeby unikać haftów, grubych szwów i guzików, ponieważ uwierają i odciskają się na delikatnym ciałku naszego maleństwa.

Pierwsza noc i spacery

Niemowlęta nie powinny spać na poduszce, dlatego wystarczy zakup 2-3 prześcieradeł, jednej kołderki i poszewek na nią. Przydadzą się również dwa kocyki, cieńszy i grubszy. Pamiętajmy, żeby wszystkie rzeczy przed skorzystaniem z nich wyprać.

Jeśli będziemy wybierać wózek, przemyślmy, po jakim terenie będziemy się poruszać. Na ulicach miast i w alejkach parkowych sprawdzi się wózek z małymi kołami, który jest lekki, a dodatkowo bardziej poręczny w przypadku podróżowaniu komunikacją miejską czy spacerów po mieście. Jeśli mieszkamy w mniejszej miejscowości i częste będą wyjścia na polne i leśne ścieżki, lepiej zdecydować się na wózek z dużymi pompowanymi kołami. Świetnie zamortyzuje wstrząsy i wszelkie niedogodności drogi.

Przybory toaletowe

Przedmioty pielęgnujące malucha nie tylko ułatwiają życie, ale i są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dziecka. Po pierwsze konieczne będzie delikatne mydło dla niemowląt. Po umyciu i osuszeniu skórę malca można posmarować specjalnym balsamem lub oliwką. Ważny jest krem ochronny na pupę, aby nie doszło do odparzeń. Niezbędne będą również waciki bawełniane, patyczki higieniczne z szeroką końcówką i wilgotne chusteczki jednorazowe przydatne w domu, jak i poza nim, np. na spacerach.

Nie obejdzie się również bez pieluszek jednorazowych. W pierwszych miesiącach potrzeba ich kilka, czasem kilkanaście w ciągu doby. Pod ręką warto mieć pieluszki tetrowe i flanelowe, które mogą pełnić funkcję ręcznika, śliniaka czy lekkiego okrycia. Warto mieć przy sobie również roztwór soli fizjologicznej do przemywania oczu, lek przeciwgorączkowy i termometr do mierzenia temperatury ciała.

Nie można zapomnieć o produktach do kąpieli. Malucha można kąpać w wanience, specjalnym kubełku czy wyprofilowanym leżaczku wkładanym do wanienki. Woda powinna mieć temperaturę około 35 stopni. Po wyjęciu z wody warto otulić bobasa ręcznikiem kąpielowym, który dobrze wchłonie wilgoć. Zaopatrzmy się również w aspirator lub gruszkę z szeroką końcówką, która pozwoli oczyścić nosek. Niezbędne są nożyczki do paznokci i szczotka do włosów z miękkim włosiem.

Karmienie

Jeśli zamierzamy karmić dziecko tradycyjnie, kupmy jedynie wkładki laktacyjne, ewentualnie laktator. Karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga zakupu 2-3 małych butelek ze smoczkiem dla noworodków. Do mycia butelek niezbędna będzie mała i duża szczoteczka. Przez pierwsze miesiące akcesoria te trzeba sterylnie myć, dlatego mogą się również przydać szczypce do wyjmowania wygotowanych butelek.

Reply