Rustykalne wnętrze – wspomnienia z dzieciństwa we własnym domu

Rustykalne wnętrze – wspomnienia z dzieciństwa we własnym domu

Rustykalne wnętrze – wspomnienia z dzieciństwa we własnym domu

Każdy z nas ma chyba, choćby mgliste, wspomnienia dotyczące domku babci na wsi, która gotowała wspaniałe potrawy, których smak pamiętamy do dziś, a gotowała je na prawdziwym kaflowym piecu. Pamiętamy zawieszone wszędzie w kuchni warkocze czosnku, suszoną paprykę, cebule, porozmieszczane wszędzie wiklinowe koszyki, z którymi chodzi się na grzyby do pobliskiego lasku. Rustykalne wnętrze kojarzy się przede wszystkim z kuchnią. Można je, rzecz jasna, przenieść na przykład na salon, czy sypialnie, ale w kuchni sprawdza się wręcz idealnie.

Rustykalna kuchnia

Kuchnia w rustykalnym stylu to jeden z najchętniej „pożyczanych” od projektantów pomysłów do urządzania wnętrz bardzo nowoczesnych, dla młodych ludzi. Pragną oni przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Kuchnia ma się im kojarzyć nie ze sterylnością, niczym laboratorium w aptece, ale z ciepłem i zapachem świeżego chleba. Oprócz tego, że uczą się sami ten chleb wypiekać, to chcą jeszcze, by ich wnętrze było jak najbardziej wiejskie. Dlatego w rustykalnych wnętrzach stosuje się jasne, drewniane ławy, stoły przykryte kraciastą ceratą lub obrusem. Dookoła wokół glinianych garnków, misek i kubków wiszą warkocze czosnku, papryczek, stoją urządzenia do mielenia mięsa, ucierania ziół i inne. Zioła i mnóstwo naturalności to wizytówka każdej rustykalnej kuchni. Należy nie tylko zdrowo jeść i dodawać świeże zioła, ale i prezentować je – w doniczkach na parapecie, suszące się nad kaflowym piecem. W rustykalnych kuchniach nie każdy używa typowo wiejskich sprzętów i naczyń, ale wspaniale jest je mieć, i mieć świadomość, że można je wykorzystać.

Rustykalny salon

Salon bardzo przyjemnie jest utrzymać w rustykalnym stylu. Będą to przede wszystkim drewniane lub wiklinowe krzesła, ławy przykryte obrusami, najchętniej kolorowymi. To kanapy przykryte ciekawymi kapami – na przykład takimi na zasadzie patchworka, w kolorowe wielkie łaty. To wreszcie porozstawiane po kątach kompozycje suszonych ziół i kwiatów w wiklinowych koszach. Koniecznie trzeba postawić w salonie bujany fotel przykryty ciepłym pledem przy kominku. Warto też, by ściany w rustykalnym salonie były w kolorze jasnym, słonecznym – pomarańczowym lub żółtym. Komody i szafy koniecznie powinny być stare, ale odnowione, pomalowane na przyjemne kolory, a ze szklanych witryn powinny uśmiechać się do wszystkich książki i ozdobna, porcelanowa lub gliniana zastawa. Ważne, by w salonie było dużo kolorów, dużo drewna, i jak najwięcej światła. Na kominku i komodach można ustawić przyjemne, sielskie zdjęcia ze wspólnych rodzinnych wakacji.

Łazienka w rustykalnym stylu

Ciekawym sposobem na urządzenie łazienki jest rustykalny styl. To z pewnością będą mozaiki na ścianie, koniecznie w ciepłych kolorach, białe i fantazyjne, stare mebelki łazienkowe. Warto umieścić w niej wiklinowy kosz na bieliznę, a zlewy zamontować w kamiennej zabudowie lub drewnianej – wygląda wtedy niczym w fińskiej saunie. Idealne do rustykalnych wnętrz są niezabudowane wanny, a już idealnie byłoby, gdyby były to wanny na samym środku łazienki stylizowane na starą, drewnianą bądź metalową balię. Taka wanna to marzenie każdego miłośnika wsi i spokoju.

Reply