Storczyki

Storczyk to roślina, która wymaga właściwej pielęgnacji, aby pięknie kwitła i efektownie wyglądała.

Storczyk to roślina, która wymaga właściwej pielęgnacji, aby pięknie kwitła i efektownie wyglądała.

To jedne z najpiękniej kwitnących kwiatów na naszych parapetach. Goszczą w każdym domu i nic dziwnego, pięknie wyglądają i wbrew pozorom nie są trudne w utrzymaniu i hodowli. O jakich roślinach mowa? Dziś pod lupę bierzemy storczyki.

Piękne kwiaty można spotkać na każdej szerokości geograficznej, od gór po wilgotne lasy równikowe. Są odporne na różnicę temperatur między nocą a dniem i w każdej porze biorą dla siebie to, co jest niezbędne do zawiązywania pąków czy kwitnienia. Pamiętajmy o jednej rzeczy – rośliny uprawiane w niewłaściwej temperaturze rosną bardzo słabo i czasem przestają kwitnąć.

Dużo wilgoci

Storczyki wymagają dużej wilgotności powietrza, nawet do 80% w słoneczne i ciepłe dni. Nocą może być ona nieco niższa, ale w naszych mieszkaniach, szczególnie zimą, ciężko o tak dużą wilgotność. Rozwiązaniem może być elektryczny nawilżacz lub codzienne ręczne spryskiwanie wody, przefiltrowanej lub ostałej, wokół roślin (nie można jednak moczyć kwiatów).

Delikatna ziemia

Storczyki potrzebują ziemi lekkiej, tzn. takiej, w której korzenie będą szybko przesychać. Jej skład może zawierać: korę sosnową, torf, węgiel drzewny czy pokruszoną gąbkę oasis. Podłoże nie może zatrzymywać wody, ponieważ mogą zacząć gnić korzenie.

By storczyki pięknie nam kwitły, warto od czasu do czasu zraszać je płynnym nawozem, specjalnie do tego przeznaczonym. Można zraszać jedynie liście, szczególnie spodnią część, dzięki temu roślina pochłania ponad 80% składników odżywczych, w porównaniu z korzeniami (15%) to bardzo dużo. Nawożenie jest szczególnie istotne po zimie i w okresie lata.

Czułe na światło

W naturalnym środowisku większość storczyków rośnie w cieniu liści czy na korzeniach potężnych drzew, światło im nie służy. Są i takie, które  żyją na otwartych przestrzeniach i znoszą bardzo silne promienie słoneczne.

Jeśli nie wiemy do jakiego gatunku należy nasz storczyk wystarczy go obserwować. Jeśli nie lubi światła, jego liście żółkną, opadają, przestaje rosnąć. Zaleca się wtedy w najbardziej upalne dni chować go do cienia, zapewniać dużą wilgotność powietrza. Jeśli nasz storczyk lubi światło, a stoi w zacienionym miejscu, liście zaczną ciemnieć, a sama roślina nie zakwitnie.

Domowa hodowla

Falenopsis jest storczykiem, który najłatwiej uprawia się zaciszu domowym, idealnie dostosowuje się do warunków mieszkaniowych. Odpowiednie miejsce to okna wschodnie i zachodnie, z lekką dozą światła. Korzenie powinny mieć dostęp do powietrza, najlepiej włożyć doniczkę do osłonki i nie podlewać za często.

Falenopsis kwitnie co kilka tygodni, by to przyspieszyć, musimy dać mu trochę czasu na regenerację. Najlepiej wypłukać mu ziemię w doniczce wodą, wynieść na świeże powietrze i zostawić w półcieniu. Przez lato rzadko podlewamy, chronimy przed deszczem. Różnica temperatur między nocą a dniem sprzyja formowaniu się pączków i kwiatów. Pod koniec lata zabieramy go do domu, gdzie odzyska świetny wygląd i wróci do kwitnienia.

Wszelakim storczykom służy świeże powietrze, dlatego też należy często wietrzyć mieszkanie, a w ciepłe dni możemy je wystawiać na zewnątrz. Nie podlewamy ich za często, dopiero wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie przesuszone. Nigdy nie dopuszczamy do sytuacji by woda zalegała w podstawce, może to przyczynić się do gnicia korzeni, a jeśli już podlewamy to wodą cieplejszą, nigdy taką prosto z kranu.

Reply