Tajemnice kotów

koty

Tajemnice kotów

Koty są najbardziej niezależnymi i pewnymi siebie zwierzętami domowymi. To sprawia, że ich dzicy kuzyni są dla nas bardzo tajemniczy.

Koty często kojarzymy z istotami silnymi, bogami, królami, a także z demonami i mocami piekielnymi oraz czarownicami.

Koty w legendach nordyckich

Koty pojawiają się w bardzo wielu nordyckich i celtyckich bajkach i mitach. W mitologii norweskiej kot kojarzony jest z boginią miłości i dobrobytu o imieniu Freja, która ukazała sztukę magii bogom. W fińskiej literaturze, kot ciągnący sanie – Kalevela był odpowiedzialny za przyprowadzanie dusz ludzkich. W Irlandii występuje bóg z kocią głową i czczony był już od początku I wieku n. e.

Egipskie kocie boginie

Starożytni Egipcjanie czcili dwie wielkie kocie boginie. Sekhmet przedstawiano jako srogą lwicę, boginię wojny. Była ona wysłannicą boga Słońca, jej zadaniem było mordowanie buntujących się ludzi. Drugą boginią była Bastet, która była córką boga Słońce. Uznawano ją za boginię miłości i płodności. Najpierw przedstawiano ją jako lwicę, w połowie II tysiąclecia przed naszą erą, była ukazywana jako kot lub kobieta z kocią głową.

Lwy i królowie

Brytyjski herb królewski z czasów Charlesa I posiadał podobizny lwów. Te zwierzęta kojarzone były z potęgą i królewską władzą w praktycznie wszystkich częściach naszego globu już od najdawniejszych czasów aż do dnia dzisiejszego. W 1444 roku król Henryk Saksoński jako pierwszy włączył do swojej armii lwa!

Kocie zabobony

Już od dawien dawna koty są postrzegane jako strażnicy życia duchowego. Zabobony i legendy o kotach zrodziły się w różnych częściach świata. Dla przykładu, marynarze, którzy koty wprowadzali na pokłady statków w podróże, wierzyli, że posiadają one nadzwyczajne moce, które mają ustrzec ich przed złą pogodą. W święcie Haloween koty odgrywają ważną rolę.

W Europie wierzono, że powieszenie ciała kota na ścianie domu miało uchronić domowników przed szczurami i złymi duchami.

Od XIII wieku wielu ludzi zostało spalonych na stosie lub torturowanych za posiadanie kota. Działo się tak dlatego, iż wierzono, że czarownice mogą zamienić się w kota.

Czarny kot nadal kojarzony jest z czarownicą i w czasie Haloween domy dekorujemy ich wizerunkami.

Reply