Z apteczki medycyny naturalnej: kasztanowiec zwyczajny

kasztanowiec zwyczajny

Z apteczki medycyny naturalnej: kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny, inaczej kasztanowiec koński, kasztan dziki czy kasztan gorzki, to drzewo z rodziny mydleńcowatych pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Od wieków stosuje się go jako roślinę leczniczą. Stosuje się korę kasztanowca, którą wiosną zdejmuje się z młodych, gładkich i zdrowych gałązek, kwiaty zbierane w czerwcu, w pełni kwitnienia, i owoce zbierane jesienią, po opadnięciu.

Związki czynne, zawarte w przetworach kasztanowca, wykazują działanie wzmacniające ścianki żył kończyn, rozrzedzają krew, wspomagają wydalanie moczu, a także wykazują właściwości ściągające. Kora kasztanowca z kolei dobrze uszczelnia drobne naczynia krwionośne – działa lepiej niż kwiaty i owoce.

Kiedy stosuje się kasztanowiec zwyczajny?

Wewnętrznie przetwory z kasztanowca stosuje się przy hemoroidach, dolegliwościach w okresie klimakterium, stanach zapalnych wątroby i gruczołu krokowego, żylakach nóg, obrzękach skóry i tkanki podskórnej, obrzękach płuc, a nawet mózgu, poza tym w zakrzepowym zapaleniu żył, żylakowych owrzodzeniach kończyn, krwiakach, zapaleniu ścięgna.

Zewnętrznie przetwory z kasztanowca stosuje się w postaci okładów w leczeniu oparzeń, odmrożeń, ubytków naskórka, zapaleniu naczyń włosowatych skóry.

Kwiaty kasztanowca wchodzą w skład wielu gotowych mieszanek używanych w leczeniu hemoroidów. Do produkcji preparatów stosuje się też wyciąg alkoholowy z kasztanowca, który zapobiega powstawaniu zakrzepów, jest także stosowany w stanach zapalnych i nieżytach żołądka i jelit.

Odwar z kory kasztanowca

1 łyżkę suszonej kory zalać dwiema szklankami wody i gotować przez 5-10 minut, pić trzy razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem przy biegunce, hemoroidach i pękających żylakach.

Mieszanka przeciwobrzękowa

Zmieszać 50 g kwiatów lub liści kasztanowca, 30 g ziela krwawnika i 20 g ziela nostrzyka. Półtorej łyżki tej mieszanki zalać dwiema szklankami ciepłej wody i pod przykryciem powoli ogrzewać aż do wrzenia. Wypić dwie porcje między posiłkami. Stosować w kontuzjach, obrzękach urazowych, podskórnych, a także w przypadku wynaczynień.

Inne mieszanki

Dwie części kwiatu kasztanowca, po jednej części ziela tasznika i ziela rdestu ostrogorzkiego zmieszać, przygotować napar i pić przy nieregularnym miesiączkowaniu.

Korę kasztanowca, kwiat jasnoty, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego i kłącze pięciornika w równych ilościach zmieszać i przygotować odwar. Pić ćwierć szklanki trzy razy dziennie przy krwiomoczu.

Przy przewlekłych chorobach artretycznych lub reumatycznych stosuje się okłady z kasztanów na miejsca szczególnie zaatakowane.

Reply