Zapalenie pochwy

zapalenie pochwyOdczyn kwaśny zapobiega do pewnego stopnia zapaleniu pochwy. W czasie stosunków płciowych, miesiączki, poronień i porodów ulega zaburzeniu system obronny i rozwija się stan zapalny pochwy. Pojawiają się upławy, dołącza się obrzęk i pieczenie przy dawaniu moczu. Należy temu zapobiegać przez utrzymywanie czystości sromu i stosować leki zapisane przez lekarza oraz dbać  o częste zmiany bielizny. Unikać trzeba drażniących środków che­micznych w postaci proszków do prania.

Upławy. Zazwyczaj wydzielina z pochwy występuje w niewiel­kiej ilości, ma konsystencję śluzową, lekko ciągnącą się, na 10 dni przed miesiączką — a jeszcze bardziej w czasie ciąży — ilość jej zwiększa się. Kwaśny odczyn wydzieliny i obecność różnych substancji do pewnego stopnia zabezpiecza narząd rodny przed wtargnięciem drobnoustrojów. W stanach zapalnych narządu rod­nego ilość wydzieliny zwiększa się i zmienia wygląd.

Upławy mogą być żółtawe, zielonkawe, brązowe, wodniste, ropne lub podobne do popłuczyn mięsnych. Obecność zwiększonej ilości upławów przemawiać może za stanem zapalnym pochwy, szyjki macicy, jamy macicy, a nawet jajowodów.

Upławy mogą wywoływać pieczenie, swędzenie, ból oraz bru­dzić bieliznę. Mogą być spowodowane zakażeniem bakteryjnym, pierwotniakami, grzybami oraz gonokokami.

Z chwilą pojawienia się upławów kobieta powinna udać się do lekarza, gdyż stosowanie różnych środków domowych i leczenie się na własną rękę może spowodować rozszerzenie się sprawy chorobowej. Aby postawić rozpoznanie, lekarz często zaleca ba­danie mikroskopowe wydzieliny z pochwy, szyjki macicy i cewki moczowej. Nie leczone w porę zakażenie może przejść w okręt ostry, podostry, przewlekły i spowodować trwałe zmiany, na przy­kład w jajowodach.

Zwykle lekarz zaleca podmywanie się wodą z mydłem i zakłada­nie odpowiednich czopków do pochwy. Upławy u małych dziewczy­nek należy również leczyć. Mogą być one spowodowane zakaże­niem bakteriami, ciałem obcym, samogwałtem oraz obecnością owsików w odbytnicy. W takich przypadkach dołączyć się może uszkodzenie sromu na skutek drapania.

rzesistek-pochwowy-Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia pochwy i upławów. Wydzielina jest wówczas żółtawozielona, o mdłym zapachu, pienista. Zakażenie szerzy się przez kontakty płciowe. Mężczyzna i kobieta mogą być nosicielami pasożyta bezobjawowo. Poza tym zakazić się można przy kąpieli, korzystaniu ze wspólnego ręcznika czy bieliznę. Schorzenie  jest długotrwałe, nękające i nawracające, powoduje odczuwanie  bólu podczas współżycia. Rozpoznanie ustala się pum badanie wydzieliny pod mikroskopem lub przez posiew.Leczenie jest bardzo proste jest wówczas łatwe, ale istnieje duża skłonność do nawrotów, jeżeli leczeniu nie podda się partner. Konieczna jest również czysta zmiana zmiana bielizny osobistej i pościeli.

Grzybicze zapalenie pochwy stwierdza się wówczas, gdy w przedsionku i na sromie występują typowe białoszare serowate naloty. Przylegają one ściśle do błony śluzowej, obrzękłej i zaczerwienionej  z odcieniem podobnym do surowej wołowiny. Przy usuwaniu nalotu występować mogą drobne krwawienia. Upławom tym towarzyszy dużego stopnia swędzenie i pieczenie sromu oraz pochwy

U kobiet w okresie przekwitania, zwłaszcza po menopauzie,występować  może guzkowate zapalenie pochwy. Niedobór estrogenów  prowadzi do zaniku nabłonka wielowarstwowego płaskiego, powierzchnia wytwarzających się guzków pozbawiona jest nabłonka, a wobec zaniku pochwy i sklepień — ściany przeciw­ległe zbliżają się do siebie i w miejscach pozbawionych nabłonka zrastają  się ze sobą, lub też sklepienia przyklejają się do części pachowej. Powstaje w ten sposób zapalenie zrostowe, typowe dla starszych kobiet kobiet. Obecność zrostów może powodować nieznacznego  stopnia krwawienia w czasie stosunku i w czasie badania ginekologicznego.

Reply