Dom dla ojca


Wszyscy mamy marzenia. Czasami dotyczą one naszej przyszłości zawodowej – chcemy zostać kimś znanym, znaczącym i światowym…

Czasami zaś związane są z naszą sferą prywatną – marzymy o poznaniu krewnych, których nigdy nie widzieliśmy, założeniu rodziny, zbudowaniu domu…

domek1

Bruce Porter zawsze był zwolennikiem prostego życia. Marzył o małym domku na końcu świata. Któregoś dnia przed 30 laty udało mu się nawet nabyć małą działkę u wybrzeży Maine na wyspie Ragged, jednak na tym skończyły się jego działania. Międzyczasie stworzył różne mniej lub bardziej zaawansowane projekty swojego domu, jednak wszystkie realizacje pozostały w sferze marzeń. Któregoś dnia stało się coś niezwykłego. Jego córka, Alex Scott, dorosła… i postanowiła zostać architektem.

Nowy zawód pozwolił jej zrealizować marzenia ojca. Dziewczyna, z pomocą Bruce’a, wybudowała piękny mały domek o powierzchni 51,5 m2. W środku znajduje się wszystko, co jest potrzebne do komfortowego życia :).

Zobaczcie zresztą sami!

Na wyspie nie ma energii elektrycznej. Jej źródłem jest system solarny, znajdujący się na dachu.

domek2

Na dachu znajduje się także zbiornik odbiorczy na wodę, który jest używany – razem z propanem – do ogrzewania i zasilania urządzeń w kuchni.

domek3

W domku jest także specjalna lodówka, zaprojektowana do utrzymywania chłodu w niezwykle gorących miejscach, pozbawionych jakichkolwiek źródeł energii, np. w Afryce Subsaharyjskiej.

domek4

Aby uchronić dom przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, zamontowano przesuwne panele, które działają podobnie jak okiennice i są bardzo skuteczne.

domek5

W czasie pięknej pogody widok z tarasu jest zachwycający, jednak podczas burzy ocean staje się bardzo groźny i… niszczycielski.

domek6

Do wykończenia domu wcale nie wykorzystano drogich materiałów. Wręcz przeciwnie! Wśród użytych elementów znajdziemy fragment ogrodzenia dla bydła na poddaszu czy hydrauliczne rury, z których powstały poręcze. Efekt końcowy jest naprawdę ciekawy!

domek7

Wysoki sufit sprawia, że miejsce wydaje się większe i przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości.domek8

Ściany wewnętrzne wykonane są z ukośnie ułożonych białych desek sosnowych.

domek9

Przez okna do środka wpada mnóstwo naturalnego światła. Sprawia to, że pomieszczenia – mimo niewielkich gabarytów – nie są klaustrofobiczne.

domek10

Mały piecyk, zasilany drewnem, ogrzewa dom, gdy temperatura spada.

domek11

Krótko mówiąc – nie ma jak w domu! :)domek12

Urzekł Cię ten niezwykły domek? Podziel się tym postem ze znajomymi na Facebooku!

Reply