Nadżerka

Ta powszechna dolegliwość dotyka aż co czwartej kobiety. Z pozoru wydaje się błaha, jednakże nieleczona może prowadzić do powstawania raka szyjki macicy.

Nadżerką nazywamy niewielką rankę o nierównej powierzchni. Znajduje się w śluzówce, która wyścieła od strony pochwy szyjkę macicy.

Przyczyny nadżerki

Powstawaniu nadżerki sprzyja wiele czynników. Wśród nich wyróżniamy:

  • urazy mechaniczne powodujące stany zapalne pochwy i sromu oraz nie podjęcie w czasie odpowiedniego leczenia,
  • poronienia i częste porody wskutek których dochodzi do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy,
  • niektóre środki antykoncepcyjne typu spirala, które mogą wywołać stan zapalny dróg rodnych,
  • częsta zmiana partnerów i niosące za tym ryzyko nabycia licznych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Objawy

Jeśli zdarza Ci się doświadczać plamień międy-miesiączkowych lub po odbytym stosunku płciowym, często dokuczają Ci bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i w dolnych partiach brzucha, a także zauważyłaś na swojej bieliźnie upławy o zabarwieniu białym, żółtym lub zielonym to znak, że prawdopodobnie w Twoim organizmie doszło do powstawania nadżerki.

Jednakże, aby mieć 100 procentową pewność, należy umówić się na badanie do lekarza ginekologa, który za pomocą wziernika będzie w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć nadżerce. Jeśli nawet nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych lub nie dokuczają Ci żadne objawy świadczące o tym, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, to i tak średni oraz na pół roku powinnaś odwiedzać gabinet ginekologiczny. Wiadomo nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a systematyczne kontrole są w tym celu niezbędne.

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne daje szeroki obraz lekarzowi. Istnieje pięć grup z cechami charakterystycznymi dla każdej z nich.

  • I grupa świadczy o tym, że nie wykryto żadnych nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego.
  • II grupa jest najczęściej spotykana u kobiet, u których pojawiła się nadżerka. Widoczne są stany zapalne komórek, jednak nie są typowe dla stanu przedrakowego.
  • III grupa jest sygnałem dla ginekologa. W wymazie dostrzeżono komórki, które mają możliwość przekształcenia się w komórki rakowe. Konieczne jest określenie stopnia dysplazji.
  • IV grupa świadczy o obecności raka, który jak na razie usadowił się jedynie w nabłonku. Konieczne jest wykonanie biopsji, aby przekonać się, z jakim rodzajem raka mamy do czynienia.
  • V grupa oznacza, że w organizmie kobiety znajduje się wiele komórek nowotworowych i również niezwłocznie należy wykonać biopsję.

Każda jedna rozpoznana nadżerka może spowodować przekształcenie się w stan przedrakowy, stąd oprócz regularnych kontroli istotne jest jej leczenie. Należy pamiętać, że oprócz nowotworu szyjki macicy, jaki może spowodować nadżerka, może także prowadzić do bezpłodności.

View Comments

  • u mnie nadżerka na szczęście zniknęła sama, co prawda była niewielka ale i tak jeden z lekarzy u którego byłam na konsultacji chciał ją wymrażać, musiałam tylko zastosować lek probiotyczny invag by uzupełnić florę pochwy w bakterie kwasu mlekowego bo pojawiły się nieprzyjemne upławy, na wizycie kontrolnej już wszystko było ok